«Հայաստանը չի հրաժարվում Ատոմակայանի նոր էներգաբլոկի կառուցումից»
Այսօր գործադիրը հավանություն տվեց «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» փակ բաժնետիրական ընկերության երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման ծրագրին:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը դիմեց նախագիծը ներկայացնող էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանին, նշելով, որ ԶԼՄ-ներում տեղեկատվություն է շրջանառվում, որ Հայաստանը հրաժարվում է Ատոմակայանի նոր էներգաբլոկի ծրագրից:
Մովսիսյանը պատասխանեց, որ Հայաստանը չի հրաժարվում նոր էներգաբլոկի կառուցման աշխատանքներից, պարզապես, կապված տնտեսական ճգնաժամի և մի շարք այլ աշխարհաքաղաքական գործոնների հետ` ֆինանսավորումը ուշացել է, այժմ այս ուղղությամբ ակտիվանում են, որպեսզի նոր միջուկային կայանը կառուցվի:
Ըստ Ա. Մովսիսյանի՝ ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի կառուցումը նախտեսվում է առաջիկա 15 տարիներին, իսկ կառուցելու է «Ռոսատոմը»:

The Armenian government approved today the program of extension of the Armenian Nuclear Power Plant’s life until 2016, according to the press office of the government.
The finance minister has been instructed to take measures – by May 1, 2014 – in order to sign an agreement with the Russian government with the aim of receiving loans for the program’s implementation. Work on construction of a new nuclear power unit in Armenia will also intensify.
Armenian Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsisian said at the government session that Armenia does not scrap plans for construction of a new power unit.
In his words, finding has slowed down due to the economic crisis and a number of geopolitical factors.