Գ. Կոստանյան. «Հարսնաքարի» գործով կտրվեն իրավական գնահատականներ
«Հարսնաքարի» գործով դատական նիստի արձանագրությանը ծանոթանալուց հետո կտրվեն իրավական գնահատականներ՝ արդյոք մենք խոսում ենք քրեաիրավական դրսևորումների մասին, թե՞ ոչ»: Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը:
Նշենք, որ Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում հրապարակվել է «Հարսնաքարի» գործով դատավճիռը:
Դատարանը Գարիկ Մարգարյանին,Դավիթ Ադամյանին, Արթուր Բաբլոյանին, Արման Բաղդասարյանին, Արման Խաչատրյանին և Նորայր Հայրապետյանին դատապարտեց 12-ական տարվա ազատազրկման և 100 հազարական դրամ տուգանքի:
Դատական նիստին ներկա ամբաստանյալների հարազատները շատ բուռն արձագանքեցին այս որոշմանը՝ հայհոյանքներ ու վիրավորանքներ հնչեցնելով դատարանի ու փաստաբանների նկատմամբ, իսկ հաջորդ օրը ՀՀ նախագահի նստավայրի մոտ ակցիա անցկացրեցին՝ պահանջելով վերաբացել գործը, հակառակ դեպքում ինքնահրկիզվելու սպառնալիքով:
Հիշեցնենք, որ 2012 թվականի հունիսի 17-ին «Հարսնաքար» ռեստորանում դաժան ծեծի էին ենթարկվել մի քանի ռազմական բժիշկներ, որոնցից մեկը` ՊՆ կենտրոնական կայազորի ռազմական հոսպիտալի ԼՈՌ բաժանմունքի պետ, բուժծառայության մայոր Վահե Ավետյանը, հունիսի 29-ին հիվանդանոցում մահացել էր:

Gevorg Kostanian: Assessment to be made in Harsnakar case incident
An assessment will be made concerning the incident that took place during the court hearing of the Harsnakar case after the court record is examined, Armenian Prosecutor General Gevorg Kostanian told journalists following the government session today.
The court of general jurisdiction of Yerevan’s Avan and Nor-Nork communities on March 24 announced the verdict on the Harsnakar case.
Garik Margarian, Arman Baghdasarian, Arman Khachatrian and Norayr Hayrapetian got 12 years in prison each. They will also have to pay a fine of 100,000 drams.
After the verdict was announced, the defendants’ relatives made a row in the courtroom, shouting curses and insults at the judge and lawyers. The following day they staged a protest outside of the Armenian presidential residence, demanding a review of the case.
We would remind you that on June 17, 2012 medical doctor, the head of ENT unit of Defense Ministry’s Yerevan military hospital Vahe Avetian was beaten up at Harsnakar Restaurant. He died in hospital on June 29.
Six men – Arman Khachatrian, Noryar Hayrapetian, Garik Margarian, Arman Baghdasarian, David Adamian and Arthur Babloyan were arrested and charged with beating of Vahe Avetian, Aratak Bayadian, Garik Soghomonian, Arkady Aghajanian and Edgar Nikoyan.