Գ. Կոստանյան. «Հարսնաքարի» գործով կտրվեն իրավական գնահատականներ
«Հարսնաքարի» գործով դատական նիստի արձանագրությանը ծանոթանալուց հետո կտրվեն իրավական գնահատականներ՝ արդյոք մենք խոսում ենք քրեաիրավական դրսևորումների մասին, թե՞ ոչ»: Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը:
Նշենք, որ Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում հրապարակվել է «Հարսնաքարի» գործով դատավճիռը:
Դատարանը Գարիկ Մարգարյանին,Դավիթ Ադամյանին, Արթուր Բաբլոյանին, Արման Բաղդասարյանին, Արման Խաչատրյանին և Նորայր Հայրապետյանին դատապարտեց 12-ական տարվա ազատազրկման և 100 հազարական դրամ տուգանքի:
Դատական նիստին ներկա ամբաստանյալների հարազատները շատ բուռն արձագանքեցին այս որոշմանը՝ հայհոյանքներ ու վիրավորանքներ հնչեցնելով դատարանի ու փաստաբանների նկատմամբ, իսկ հաջորդ օրը ՀՀ նախագահի նստավայրի մոտ ակցիա անցկացրեցին՝ պահանջելով վերաբացել գործը, հակառակ դեպքում ինքնահրկիզվելու սպառնալիքով:
Հիշեցնենք, որ 2012 թվականի հունիսի 17-ին «Հարսնաքար» ռեստորանում դաժան ծեծի էին ենթարկվել մի քանի ռազմական բժիշկներ, որոնցից մեկը` ՊՆ կենտրոնական կայազորի ռազմական հոսպիտալի ԼՈՌ բաժանմունքի պետ, բուժծառայության մայոր Վահե Ավետյանը, հունիսի 29-ին հիվանդանոցում մահացել էր:

Геворк Костанян: Инциденту по делу «Арснакара» будут даны оценки
Оценки инциденту, имевшему место в ходе заседания суда по делу «Арснакара», будут даны после изучения судебного протокола. Об этом заявил сегодня журналистам после заседания правительства генеральный прокурор Армении Геворк Костанян.
Отметим, что суд общей юрисдикции ереванских административных районов Аван и Нор-Норк 24 марта огласил вердикт по делу «Арснакара».
Суд приговорил Гарика Маргаряна, Армана Багдасаряна, Армана Хачатряна и Норайра Айрапетяна к 12 годам лишения свободы и штрафу в размере 100 тыс. драмов.
После оглашения решения, в зале судебных заседаний родственники осужденных устроили скандал, кричали проклятья и оскорбления в адрес судьи и адвокатов. На следующий день они провели акцию протеста у резиденции президента Армении, с требованием пересмотреть дело.
Напомним, в результате произошедшего 17 июня 2012 года инцидента в ресторанном комплексе «Арснакар» подверглись жестокому избиению врачи Ереванского гарнизонного госпиталя МО Армении. Начальник ЛОР-отделения, майор медицинской службы Ваге Аветян скончался в больнице 29 июня 2012г.
В рамках уголовного дела были арестованы 6 человек: Арман Хачатрян, Норайр Айрапетян, Гарик Маркарян, Арман Багдасарян, Давид Адамян и Артур Баблоян. Им было предъявлено обвинение в избиении Ваге Аветяна, Артака Баядяна, Гарика Согомоняна, Аркадия Агаджаняна и Эдгара Никояна.