Բարոզու. Ուկրաինան պատրաստ չէ դառնալ ԵՄ-ի անդամ
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուն հայտարարել է, որ ԵՄ-ն դեռևս պատրաստ չէ Ուկրաինային առաջարկել  անդամակցության հեռանկար:
Rosbalt.ru-ի փոխանցմամբ` Բարոզուն նշել է, որ ԵՄ-ի անդամ երկրները դեռևս պատրաստ չեն այդպիսի որոշում կայացնել: Նրա խոսքով` ԵՄ-ն պատրաստ չէ նրան, որպեսզի Ուկրաինայի պես երկիրը դառնա ընտանիքի անդամ:
Բարոզուն նշել է, որ իրենք երբեք չեն ասել, որ անդամակցության համար դռները փակ են, սակայն դա հնարավոր է միայն ապագայում:
Նա հավելել է, որ Ուկրաինայի անդամակցության համար անհրաժեշտ է ԵՄ-ի անդամ բոլոր երկրների համաձայնությունը:

European Union says not ready to embrace Ukraine
The European Union is not ready to offer its membership to Ukraine, although such a possibility may arise in the future, President of the European Commission Jose Barroso said Thursday, according to RIA Novosti.
Barroso said the membership had not been offered because the EU member-states were not ready "to integrate at this stage a country like Ukraine."
He emphasized that Ukraine was not ready to join the EU either.
"But we have always said the door is not closed to accession...so the possibility exists in the future,” Barroso said.
New authorities in Kiev signed last week political chapters of an association agreement with the European Union, committing both sides to closer ties.