Հնարավոր է՝ ՄՄ-ի հետ պայմանագիրը սպասվածից շուտ ստորագրվի
Բանակցություններն ավարտելուց հետո` մեկ ամսվա ընթացքում, պատրաստ ենք ստորագրել պայմանագիրը: Այսօր ՀՀԿ երկրորդ համաժողովի ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Կարինե Մինասյանը՝ հավելելով, որ եթե ՄՄ-ի հետ կարճ ժամանակում չստորագրվի պայմանագիրը, ապա «մեր աշխատանքներն ավելի դանդաղ կիրականացնենք»:
Կարինե Մինասյանը հաղորդեց, որ մինչև ՄՄ-ին միանալը, Հայաստանը պետք է 262 միջոցառում իրականացնի. արդեն իրականացվում է 126-ը, որից 100-ից ավելին իրականացված են, իսկ 20-ը ամենաբարդ միջոցառումներն են:
Փոխնախարարի խոսքով՝ ՄՄ-ին միանալու 25 միջոցառում պետք է իրականացվի, երբ Հայաստանը միանա բուն պայմանագրին, մոտավորապես 70 միջոցառում, երբ Հայաստանը միանա ՄՄ-ին, դրանք պահանջում են օրենսդրական փոփոխութուններ:
40 միջոցառում արդեն իրականացվելու է պայմանագրին բուն միանալուց հետո. «Մեր մասնակցությունը նաև Մաքսային միության համար արժեքավոր կլինի»,- շեշտեց Կարինե Միանսյանը:

Minasian: Agreement with CU may be signed ahead of schedule
Armenia is prepared to sign the agreement on the entry into the Customs Union within a month after the negotiations are completed, Armenian Deputy Minister of Economy Karine Minasian said at the Republican Party of Armenia-held second economic forum ‘Armenia and the Customs Union: Opportunities and Challenges”.
According to her, a delay in signing the agreement with the Customs Union may ‘slow down the implementation of work’.
K. Minasian said that Armenia should implement 262 measures prior to joining the CU: 100 measures were implemented, 126 are in the implementation process, and the remaining 20 ones are the most complex.
In her words, another 40 measures will be taken after signing the agreement. “Our participation in this structure will be of value to Customs Union as well,” Karine Minasian said.