Առատ ձյան մասին հիդրոմետը չէր զգուշացրել
ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանից «Հայկական Ժամանակի» թղթակիցը հետաքրքրվել է՝ հիդրոմետի աշխատակիցների համար անսպասելի՞ էր նախորդ օրերի տեղումների նման քանակությունն ու սառնամանիքը: «Եթե անսպասելի լիներ, մարտի 28-ին ասուլիս չէի տա»,- հարցից զարմացած պատասխանել է նա:
Բանն այն է, որ մարտի 28-ի ասուլիսում Սուրենյանը հայտարարել է, որ հանրապետության զգալի մասում սպասվում է ձյուն ու ձնախառն անձրև, իսկ մարտի լույս 31-ի գիշերը օդի ջերմաստիճանը օդում կլինի մինչև 4 աստիճան ցուրտ, իսկ գետնի մակերևույթին՝ -5: Բայց արձանագրվեց նաև կարկուտ, ձյունը առատ էր, ինչի մասին հիդրոմետը չէր զգուշացրել, իսկ ահա սառնամանիքը կանխատեսվածից էլ սաստիկ էր:
Թերթի թղթակցի այս դիտարկմանը Սուրենյանը պատասխանել է. «Կարկուտը, այո, չէինք կանխատեսել: Ձյան մասին ասել եմ: Չեմ նշել՝ կամաց է գալու, առատ է գալու, բայց ձյան սպասում էինք: Իսկ ջերմաստիճանի սխալանքը 1-2 աստիճանով կլիներ, թե ավելին, խոսքն այն շեմի մասին է, որ տարբերություն չկա՝ -4 կլինի, ինչպես սպասում էինք, թե -7, ցրտահարություն լինելու էր, և ինչի համար մեծ ցավ ենք ապրում»,-ասել է նա:

Haykakan Zhamanak: Weather service did not warn of heavy snow
‘Haykakan Zhamanak’ daily asked Gagik Surenian, the deputy head of Hydrometeorological Service of Ministry of Emergency Situation, if the recent unprecedented snow and frost were unexpected for the staff of the Service. “If it had been unexpected, we would not have given a press conference on March 28,” Surenian replied.
At the March 28 press conference Surenian announced that snow and sleet were expected in most regions of Armenia and air temperatures would drop to – 4 on March 31. But in reality hail and a heavy snowfall occurred, of which the Hydrometeorological Service did not warn, and the frosts were sharper than forecast.
“We did not predict the hail. But I spoke about snow, although I did not clarify whether it would be heavy or light. And it does not make any difference whether temperatures fell to -4 or -7. In any case there were frosts and we regret it,” Surenian told the paper.