Կառավարությունը՝ ՍԴ որոշման մասին. Մենք առաջ ենք տանելու այս բարեփոխումը
ՀՀ Կառավարությունը հայտարարություն է տարածել՝ այսօր պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի վերաբերյալ ՍԴ որոշման հետ կապված: Ներկայացնում ենք այն ամբողջությամբ.
«Սահմանադրական դատարանը շեշտել է՝ 50-ից ավելի երկրների փորձը վկայում է, որ կենսաթոշակային կուտակային համակարգի ներդրումը բարձրացնում է երկրի կայունությունը, ժողովրդի բարեկեցությունը: Միևնույն ժամանակ, դատարանը սահմանել է, որ օրենքում կան թերություններ, որոնք պետք է շտկել մինչև սեպտեմբերի 30-ը:
Կառավարությունն առաջ է տանելու ժողովրդի բարեկեցության բարձրացմանն ուղղված այս արմատական բարեփոխումը՝ դրա պատշաճ սահմանադրական ձևակերպումների շրջանակներում:
Կառավարությունը հետագա գործողությունների ծրագիրը կընդունի Սահմանադրական դատարանի որոշումը ստանալուց և ուսումնասիրելուց հետո»:

Правительство Армении продолжит продвигать пенсионную реформу
Правительство Армении распространило заявление в связи с решением Конституционного суда республики по закону об обязательной накопительной пенсионной системе.
Как сообщили в пресс-службе правительства, в заявлении отмечается: «КС подчеркнул, что опыт 50 стран свидетельствует, что внедрение накопительной пенсионной системы повышает стабильность страны, благосостояние народа. В то же время, суд решил, что в законе есть упущения, которые необходимо исправить до 30 сентября».
«Правительство в рамках надлежащих конституционных формулировок будет продвигать эту радикальную реформу, направленную на повышение благосостояния народа.
Правительство Армении примет программу дальнейших действий после того, как получит и изучит решение КС», - отмечается в заявлении исполнительного органа Армении.