Ոչ իշխանական ուժերի այսօրվա հանրահավաքը տեղի չի ունենա
Այսօր Գյումրիում պետք է կայանար «հրաշալի քառյակի»՝ ՀՅԴ-ի, ԲՀԿ-ի, ՀԱԿ-ի և «Ժառանգության» համատեղ հանրահավաքը՝ ապրիլի 28-ին կազմակերպվելիք համահայաստանյան հանրահավաքին ընդառաջ։ Սակայն հանրահավաք չի լինելու։ Իրավիճակ է փոխվել։ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանն արդեն հայտարարել է, որ ՀՅԴ-ն կառավարությանը մաս կկազմի մի պայմանով, եթե նրանք ընդունեն Դաշնակցության 7 կետանոց ծրագիրը։
«Ժողովուրդի» տեղեկություններով՝ ԲՀԿ-ն ևս 7 կետանոց պահանջագիր է կազմել և առաջիկայում կհրապարակի. կետերից մեկը Պարտադիր կուտակային համակարգի վերացումն է։ Ու եթե բոլոր 7 կետերը բավարարի Սերժ Սարգսյանը, ԲՀԿ-ն էլ է համաձայն կառավարության մաս կազմել:
«Ժողովուրդի» թղթակիցը Գագիկ Ծառուկյանի խոսնակ Իվետա Տոնոյանից հետաքրքրվել է, թե ուրիշ ի՞նչ պայմաններ են առաջ քաշելու: «ԲՀԿ գործողությունների հետ կապված մշտապես տեղեկություններ տրամադրվում են, ինչ կապված է այդ քննարկումների հետ, ապա ես որևէ տեղեկություն չունեմ, ձեր հարցին չեմ կարող պատասխանել»,-ասել է Ի. Տոնոյանը:

A joint rally of four non-coalition parties – ARFD, Prosperous Armenia Party (BHK), Armenian National Congress (HAK), and Heritage Party was planned to be held in Gyumri today, ahead of the April 28 nation-wide rally. But the rally was cancelled as the situation has changed. ARFD faction head Armen Rustamian already declared that ARFD will make part of the government if ARF-Dashnaktsutyun’s program of 7 provisions is accepted.
According to ‘Zhoghovurd’ paper, BHK also has a 7-provision program and is going to publish it soon. One of the provisions is related to abolition of the compulsory accumulative pension system. If all the seven provisions are accepted, BHK will make part of the government.