Տարվա հաշտություն. Հայ-ավստրիական բիզնես վեճը լուծվել է հայկական դատարանում
«Աֆին Լիզինգ» ավստրիական խոշոր լիզինգային կազմակերպության և բեռնափոխադրումներ իրականացնող «Սպայկա» հայկական ընկերության միջև 6 տարվա պատմություն ունեցող դատական վեճն ավարտվել է հաշտությամբ: Երեկ հայկական դատարանը հաստատել է «AM» իրավաբանական ընկերության կողմից պատրաստված հաշտության համաձայնագիրը:
«AM» իրավաբանական ընկերության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ «Աֆին Լիզինգ» ավստրիական կազմակերպությունը 2006 թվականից մատակարարել է IVECO մակնիշի ավտոմեքենաներ «Սպայկա» հայկական ընկերությանը: 2009 թվականից «Աֆին Լիզինգ» ընկերությունը փորձում էր ստանալ իր լիզինգային վճարները, որի նպատակով Հայաստանի դատարաններում քննվել է 3 դատական գործ: Այդ դատական գործերում մի շարք անհաջողություններից հետո Աֆին Լիզինգ ավստրիական կազմակերպությունը շուրջ մեկ տարի առաջ դիմել է «AM» իրավաբանական ընկերությանը:
Հայաստանի դատարաններում բարդ և հետևողական աշխատանքի արդյունքում «AM» ընկերության իրավաբանները կարողացել են իրենց օտարերկրյա վստահորդին վերադարձնել վերջինիս հասանելիք գումարները: «AM» իրավաբանական ընկերության կառավարիչ-բաժնետեր Գրիգոր Մինասյանը նշել է. «Մեր երկարատև աշխատանքով ստացված հաշտության համաձայնության արդյունքում միջազգային ճանաչում ունեցող օտարերկրյա ընկերությանը այսօր արդեն վճարված են բոլոր պարտքերը, իսկ հայկական ընկերությունը ազատվել է ֆինանսական լուրջ բեռից»:

Перемирие года: армяно-австрийский бизнес-спор разрешился в армянском суде
Длившееся 6 лет судебное разбирательство между австрийской лизинговой организацией «Афин Лизинг» и осуществляющей грузоперевозки армянской компанией «Спайка», наконец, завершилось перемирием. Вчера армянский суд утвердил мировое соглашение о перемирии, подготовленное юридической фирмой «AM», об этом сообщает пресс-служба юридической фирмы «AM».
Австрийская лизинговая организация «Афин Лизинг» с 2006г. поставляла автомобили марки IVECO компании «Спайка». С 2009г. «Афин Лизинг» пыталась получить свои лизинговые выплаты. С этой целью в судах Армении были рассмотрены 3 судебных дела. После ряда неудач в этих судебных разбирательствах «Афин Лизинг» около года назад обратилась в юридическую фирму «AM».
Юристам фирмы «AM», в конце концов, удалось вернуть иностранной компании полагающиеся ей деньги.
Управляющий – партнер юридической фирмы «AM» Григор Минасян отметил: «В результате соглашения о перемирии, полученного благодаря нашей длительной работе, иностранной компании, имеющей международное признание, сегодня уже выплачены все долги, армянская же компания избавилась от серьезного финансового бремени».