ՄԻՊ. Բացահայտվել են հատուկ դպրոցներ ընդունվելու կարգի չարաշահման դեպքեր
Օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանի միջնորդությամբ Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը հանձնարարել էր մի շարք հատուկ դպրոցներում իրականացնել աշակերտների փաստաթղթերի ուսումնասիրություն: Նախարարի ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում՝ հայտնաբերված խախտումներն արդեն իսկ ստացել են դրական լուծում: Այս մասին հայտնում են ՄԻՊ աշխատակազմից:
«Վաղարշապատի մտավոր թերզարգացում ունեցող երեխաների թիվ 2 հատուկ դպրոցում սովորող երեխաներից մեկը, ով չուներ ֆիզիկական կամ մտավոր որևէ խնդիր, արդեն ազատվել է դպրոցից և պետք է հաճախի հանրակրթական դպրոց, իսկ մյուս չորսին կտրամադրվեն հատուկ դպրոցում սովորելու համար օրենքով անհրաժեշտ վկայագրերը:
Ավելի վաղ Օմբուդսմենի աշխատակազմի ներկայացուցիչները մարզերում գտնվող հատուկ դպրոցներ այցելությունների ժամանակ հայտնաբերել էին, որ այդ դպրոցներում մտավոր զարգացման խնդիրներ ունեցող երեխաների կողքին հաճախ սովորում են նաև զարգացման աննշան խնդիրներով, իսկ որոշ դեպքերում` առհասարակ որևէ խնդիր չունեցող երեխաներ: Նրանցից ոմանք նախկինում սովորել են հանրակրթական դպրոցներում, սակայն հետագայում, առանց համապատասխան հիմքերի, տեղափոխվել հատուկ դպրոց:
Նման դեպքերի ուսումնասիրությունից օրինաչափություն է նկատվում, որ սոցիալապես անապահով ընտանիքների երեխաներն այս առումով ավելի խոցելի են: Երեխային հատուկ դպրոց տալով, ծնողները, փաստորեն, լուծում են ոչ միայն կրթության, այլև երեխայի խնամքի, սննդի և գիշերակացի խնդիրները, իսկ դպրոցի տնօրինությունն այսպիսով ապահովում է աշակերտների՝ իրեն անհրաժեշտ քանակը:
Օմբուդսմենի աշխատակազմը բարձր է գնահատում Կրթության և գիտության նախարարության հետ համագործակցությունը և ակնկալում է համատեղ աշխատանքի շարունակականությունը»,- ասված է ՄԻՊ տարածած հաղորդագրության մեջ:

Ombudsman: Violations of admission to special schools revealed
With the mediation of Education and Science Minister Armen Ashotian, Armenian Ombudsman Karen Andreasian gave instructions to check pupils’ documents at several special schools. The violations revealed during the checks have already been dealt with, the Office of Armenian Ombudsman reported.
“A child without any mental and physical problems was found to be attending Vagharshapat special school No 2 for mentally retarded children. He was also transferred to a comprehensive school, and four other pupils will receive certificates necessary to attend a special school.
Earlier, employees of the Ombudsman Staff found during their visits to special schools in regions that children with minor problems, in some cases - without any disability, study together with mentally challenged children at such schools. Studies done in this connection show that by sending their children to special schools, low-income parents solve problems related not only to their education, but also food, care, and lodgings, while school management ensure the necessary number of pupils in such a way.
The Ombudsman Staff highly appreciates cooperation with Ministry of Education and Science and looks forward to further joint work,” the Ombudsman said in a statement.