Թեղուտ. Ամեն ինչ արվում է՝ նվազեցնելու շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը
«Առաջիկա մեկ-երկու ամսում Թեղուտի հանքը լիովին պատրաստ կլինի հանքաքար մատակարարելու լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի ֆլոտացիոն ֆաբրիկային»,- Թեղուտում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց «Թեղուտ» ընկերության գլխավոր տնօրենի երկրաբանության և լեռնահանքային հարցերով տեղակալ Ռոբերտ Դերձյանը:
Նրա խոսքով՝  ավարտվում են հանքաքարի արդյունահանման աշխատանքները. «Մենք արդեն երկու աստիճանի վրա ունենք հանքաքար` բացված վիճակում և ավարտին է մոտենում ճանապարհի շինարարությունը բացահանքից դեպի հարստացուցիչ ֆաբրիկա»:
Ռոբերտ Դերձյանը նաև նշեց, որ Թեղուտի հանքավայրի շահագործման երկու փուլ է նախատեսված: Առաջին փուլով, նախատեսվում է 240 միլիոն տոննա լեռնային զանգվածի տեղաշարժ, որից 95 միլիոն տոննան հանքաքար է, մնացած 60%-ը՝ դատարկ ապառներ են:
«Նա նաև շեշտեց, որ լեռնահանքային արդյունաբերությունն ազդում է շրջակա միջավայրի վրա. «Մեր կողմից արվում է առավելագույնը՝ վնասները մինիմալին հասցնելու համար: Այսօր Թեղուտում օգտագործվում են ժամանակից, նորագույն տեխնոլոգիաներ»:
Ռ. Դերձյանը փոխանցեց, որ մեղմելու համար շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը, Հայաստանում իրականացնում են ծառատնկում, և ամեն մի հեկտար հատված անտառի փոխարեն նախապես տնկվում է 2 հեկտար անտառ:

The Teghut copper-molybdenum mine will be ready in coming months to supply ore to the flotation mill of the ore dressing and processing combine, Deputy Director General of Teghut Company Robert Derdzian told reporters today.
“We will start soon to mine ore by using the open-pit method. The construction of a road from the mine to the dressing mill is almost completed,” he said.
According to Derdzian, it is planned to work the Teghut mine in two stages. During the first stage about 240 million tons of rock will be transported, including 95 million tons of ore, while barren rock will make about 60%.
In his words, an important goal in exploiting the Teghut mine is to minimize damage to the environment. “We try our best to minimize that damage. State-of-the art technology is used,” he noted.
The company implements a tree planting program: 2 ha of forest is planted instead of one hectare to be felled.