Թեղուտ. Ամեն ինչ արվում է՝ նվազեցնելու շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը
«Առաջիկա մեկ-երկու ամսում Թեղուտի հանքը լիովին պատրաստ կլինի հանքաքար մատակարարելու լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի ֆլոտացիոն ֆաբրիկային»,- Թեղուտում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց «Թեղուտ» ընկերության գլխավոր տնօրենի երկրաբանության և լեռնահանքային հարցերով տեղակալ Ռոբերտ Դերձյանը:
Նրա խոսքով՝  ավարտվում են հանքաքարի արդյունահանման աշխատանքները. «Մենք արդեն երկու աստիճանի վրա ունենք հանքաքար` բացված վիճակում և ավարտին է մոտենում ճանապարհի շինարարությունը բացահանքից դեպի հարստացուցիչ ֆաբրիկա»:
Ռոբերտ Դերձյանը նաև նշեց, որ Թեղուտի հանքավայրի շահագործման երկու փուլ է նախատեսված: Առաջին փուլով, նախատեսվում է 240 միլիոն տոննա լեռնային զանգվածի տեղաշարժ, որից 95 միլիոն տոննան հանքաքար է, մնացած 60%-ը՝ դատարկ ապառներ են:
«Նա նաև շեշտեց, որ լեռնահանքային արդյունաբերությունն ազդում է շրջակա միջավայրի վրա. «Մեր կողմից արվում է առավելագույնը՝ վնասները մինիմալին հասցնելու համար: Այսօր Թեղուտում օգտագործվում են ժամանակից, նորագույն տեխնոլոգիաներ»:
Ռ. Դերձյանը փոխանցեց, որ մեղմելու համար շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը, Հայաստանում իրականացնում են ծառատնկում, և ամեն մի հեկտար հատված անտառի փոխարեն նախապես տնկվում է 2 հեկտար անտառ:

Компания «Техут» делает все возможное для минимизации ущерба природе
В ближайшие месяцы Техутское медно-молибденовое месторождение будет полностью готово к поставке руды для флотационной фабрики горно-обогатительного комбината. Об этом заявил журналистам заместитель генерального директора компании «Техут» по вопросам геологии и горнорудного дела Роберт Дердзян.
«Мы в скором времени приступим к добыче руды открытым карьерным способом. Подходит к завершению строительство дороги от месторождения к обогатительной фабрике», - сказал Р.Дердзян.
Он сообщил, что эксплуатация Техутского месторождения предусматривается в два этапа. На первом этапе планируется перемещение порядка 240 млн. тонн горных объемов, из которых примерно 95 млн. тонн составит непосредственно руда, а 60% придется на пустые породы.
Р.Дердзян также отметил, что одной из важнейших задач в проекте эксплуатации Техутского медно-молибденового месторождения является компенсация ущерба окружающей среде. «Мы делаем все возможное для минимизации ущерба окружающей среде. Сегодня в Техуте используются современные, новейшие технологии», - сказал он.
Р.Дердзян сообщил, что для уменьшения вреда природе компания осуществляет программу лесопосадок и вместо каждого, подлежащего вырубке гектара, высаживается 2 гектара леса.