Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը պատրաստ կլինի հունիսի 30-ին
Սահմանադրության նոր տարբերակը պատրաստ կլինի հունիսի 30-ին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի անդամ, Սահմանադրական դատարանի խորհրդական, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գևորգ Դանիելյանը:
«Մենք՝ հեղինակներս, կարծում ենք, որ Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը պատրաստ է, սակայն հանրային լսումների իմաստը նրանում է, որ քաղաքական դիրքորոշումների և մասնագետների մոտեցումների շնորհիվ հայեցակարգի մասին ավելի առարկայական պատկերացում ունենանք և այն ավելի ավարտուն ու կատարյալ լինի»,-ասաց նա:
Գ. Դանիելյանի խոսքով՝ Սահմանադրական այս բարեփոխումները պետք է օգնեն առկա խնդիրների լուծմանը:
«Քաղաքական փորձը ցույց է տալիս, որ Սահմանադրական այս կամ այն բարեփոխումները անհաջող են լինում և վերանայվում են, եթե դրանք հաջորդում են քաղաքական ճգնաժամերին»,-ասաց նա, նշելով, որ թեև մեր երկրում էլ առկա են սոցիալական, տնտեսական խնդիրներ, սակայն այս բարեփոխումները միտված են դրանք լուծելուն և դրա անհրաժեշտությունը այժմ կա:

Даниелян: Проект Концепции конституционных реформ будет представлен 30 июня
Окончательный проект Концепции конституционных реформ будет представлен 30 июня, заявил журналистам член комиссии по конституционной реформе Геворк Даниелян.
По его словам, до этого пройдут общественные слушания по проекту реформ. Он также отметил, что реформы помогут в решении существующих проблем.
«Политический опыт показывает, что те или иные конституционные реформы бывают неудачными или требуют пересмотра, если они происходят после политических кризисов. Хотя и в нашей стране существуют социальные и экономические проблемы, однако эти реформы направлены на их решение, и необходимость реформ существует», - сказал Г.Даниелян.