Արտեմ Ասատրյան. Պարտադիր կուտակայինով փոխանցվել է շուրջ 3 մլրդ դրամ
Ազգային Ժողովն այսօր շարունակեց քննարկել «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը:
«Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Թևան Պողոսյանը Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարից հետաքրքրվեց` ինչպե՞ս են պարտադիր վճարումները կատարած քաղաքացիները հետ ստանալու իրենց վճարումները, արդյոք կառավարությունն ունի մշակած այդ մեխանիզմները:
«Այդ լուծումները տեսնում ենք ամբողջական փաթեթի շրջանակում և այս փուլում չենք ուզում քննարկել այդ մեխանիզմները, որոնք շաղկապված են լինելու այդ փաթեթին»,- ի պատասխան ասաց Արտեմ Ասատրյանը:
Արձագանքման ժամանակ Թ.Պողոսյանը հարցրեց կարո՞ղ է հրապարակել տվյալներ, թե ինչքա՞ն գումար է հավաքվել մինչ օրս պարտադիր համակարգով: Նախարարն արձագանքեց, որ կոնկրետ թիվը նշել չի կարող, բայց «եթե չեմ սխալվում` խոսքը շուրջ 3 մլրդ դրամի փոխանցման մասին է»:

The Armenian parliament today continued to examine the draft law on making amendments to the Law on Accumulative Pensions.
The secretary of opposition Heritage faction Tevan Poghosian asked Minister of Labor and Social Affairs Artyom Asatrian to say how money will be refunded to those Armenian citizens who made compulsory pension contributions and if any relevant mechanisms were developed by the government.
Artyom Asatrian replied: “We see the relevant solutions as part of a package and at the current stage I would not like to discuss the mechanisms related to that package”.
When asked to announce the total amount of compulsory pension contributions made so far by citizens, Asatrian said: “If I am not mistaken, about 3 billion drams”.