Դոնեցկը և Լուգանսկը քվեարկել են անկախության օգտին
«Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետության» և «Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության» անկախության օգտին քվեարկել է ընտրողների ավելի քան 90%-ը:
Դոնցեկում ԿԸՀ համակարգող Բորիս Լիտվինովը հայտարարել է, որ անկախության օգտին քվեարկել է քաղաքացիների 96 %-ը:
Լուգանսկի ԿԸՀ-ն հայտարարել է, որ իրենց մարզում անկախության օգտին քվեարկածների թիվն անցնում է 90 %-ից:
Նշենք, որ Դոնեցկի և Լուգանսկի բնակիչներին  առաջարկվում էր հանրաքվեի ընթացքում պատասխանել մարզերի անկախության վերաբերյալ հարցին:
ՌԴ-ի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Պուտինը Դոնեցկի և Լուգանսկի հանրաքվեների մասին իր դիրքորոշումը կհայտնի դրանց պաշտոնական արդյունքները հրապարակվելուց հետո:

Ukraine rebels hold referendums in Donetsk and Luhansk
"Self-rule" referendums have been held in Ukraine's easternmost areas, with pro-Russian separatists claiming nearly 90% voted in favour in Donetsk region, the BBC reported.
BBC reporters at polling stations in Donetsk and Luhansk regions spoke of chaotic scenes, no voting booths in places and no electoral register.
At least one person is reported to have been killed by armed men loyal to Ukraine's government.
Ukraine called the vote a "criminal farce" organised by Russia.
Western countries have also condemned the vote. Separatist leaders ignored a call by the Russian president to delay it.
The head of the self-proclaimed Donetsk People's Republic election commission Roman Lyagin told journalists that 89% voted in favour of self-rule, with 10% against, on a turnout of nearly 75%.