Սերժ Սարգսյան. Հայաստանի տնտեսությունն այսօր ավելի ազատական և գայթակղիչ է
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և պետական այցով Հայաստան ժամանած Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն Երևանի «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում մասնակցել են հայ-ֆրանսիական տնտեսական համաժողովի բացմանը, հանդես եկել ելույթով: Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները պատասխանել են նաև համաժողովի մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Ներկայացնում ենք Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը հայ-ֆրանսիական գործարար համաժողովի բացմանը.
Հարգելի՛ գործարարներ,
Ուրախ եմ, որ Նախագահ Օլանդի պետական այցը Հայաստան նշանավորվում է հայ-ֆրանսիական գործարար համաժողովի անցկացմամբ: Պատահական չէ, որ հենց այս միջոցառումով է տրվում Նախագահ Օլանդի պետական այցի մեկնարկը: Թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ֆրանսիայի համար առանձնակի կարևոր նշանակություն ունի երկկողմ հարաբերությունների տնտեսական բաղադրիչը, ուստի մենք վճռական ենք այս ոլորտը համապատասխանեցնելու մեր քաղաքական երկխոսության մակարդակին:
Ուրախ եմ, որ այստեղ ներկա են ամենատարբեր բնագավառներ ներկայացնող գործարարներ: Այսօրինակ հանդիպումները ոչ միայն առևտրատնտեսական հարաբերությունները խթանելու միջոց են, այլև կարևոր հարթակ Հայաստանի տնտեսական զարգացման հիմքում դրված արժեքներն ու սկզբունքները ներկայացնելու առումով:
Համոզված եմ, որ հեռահար գործարար կապեր ստեղծելու, փոխշահավետ ծրագրեր իրականացնելու և երկարաժամկետ ներդրումներ կատարելու տեսանկյունից չափազանց կարևոր է վստահելի գործընկերային հարաբերությունների առկայությունը: Այդ առումով հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդները երկար ճանապարհ են անցել՝ միմյանց ճանաչելու և սերտորեն համագործակցելու առիթ ունենալով դեռ վաղ միջնադարից: Դեռևս Կիլիկյան Թագավորության օրոք՝ 11-14-րդ դարերում, հայոց արքաները առևտրային լայն արտոնություններ են շնորհել ֆրանսիացի վաճառականներին, իսկ 17-րդ դարում կարդինալ Ռիշելյեն հատու կ լիազորություն է ընձեռել հայ վաճառականներին: Հայերն իրենց ներդրումն են ունեցել Մարսելում, ապա Փարիզում քաղաքային առաջին սրճարանների ստեղծման գործում: Անցյալի այս դրական փորձն այն կարևոր հիմքն է, որի վրա պետք է ընդլայնենք և ամրապնդենք մեր տնտեսական կապերը:
Հայաստանում վստահ ենք, որ գլոբալ մարտահրավերների և ֆինանսական սահմանափակ ռեսուրսների պարագայում կայուն և կենսունակ տնտեսության զարգացումը հնարավոր չէ առանց լավ կառավարման, օրենքի գերակայության, արդյունավետ հանրային ծառայությունների և, իհարկե, թափանցիկ ու ազատ գործարար միջավայրի: Գործարար միջավայրի շարունակական բարելավումը մեր տնտեսական զարգացման գլխավոր հենասյուներից է: Այդ նպատակով նախաձեռնել ենք լայնածավալ տնտեսական բարեփոխումներ՝ հարկային դաշտի բարելավման, ձեռնարկությունների հիմնադրման և գրանցման, ներդրողների պաշտպանության և մի շարք այլ ոլորտներում:
Այս ամենին զուգահեռ, Հայաստանի՝ Եվրասիական մաքսային միությանն անդամակցելու որոշումը բնավ չի նշանակում, որ որևէ կերպ Հայաստանի համար նվազելու է Եվրոպական միության՝ որպես կարևորագույն տնտեսական տարածաշրջանի դերակատարումը: Վստահ եմ, որ՝ Եվրոպական երկրների կողմից Արտոնությունների ընդհանուր համակարգի (GSP+) ռեժիմի տրամադրումը Հայաստանին, էլ ավելի գրավիչ է դարձնում եվրոպական շուկաները մեր արտահանողների համար՝ խթանելով հայկական ապրանքների արտահանումը դեպի Եվրոպա: Միաժամանակ Եվրասիական մաքսային միությանը Հայաստանի ինտեգրումը բացառիկ հնարավորություններ է ստեղծում նաև Եվրոպական ներդրողների համար՝ օգտագործելով Հայաստանի տնտեսական տարածքն ավելի հեշտացված կարգով դուրս գալ դեպի Եվրասիական շուկա, քանի որ իր տնտեսության ազատության և շուկայական կանոնների կիրառման մակարդակով Հայաստանի տնտեսությունը ԱՊՀ երկրների շարքում ամենամոտն է Եվրոպականին: Դա են վկայում վերջին ժամանակաշրջանում միջազգային կառույցների կողմից հրապարակվող բազմաթիվ ինդեքսները: Հայաստանի տնտեսությունն այսօր ավելի ազատական և գայթակղիչ է օտարերկրյա կապիտալի համար: Տնտեսական ազատականացման ցուցանիշով 2014 թվականին մեր երկիրը զբաղեցնում է 41-րդ տեղը, իսկ «Դուինգ Բիզնես-2014» միջազգային վարկանիշային տարեկան զեկույցի համաձայն՝ 185 երկրների շարքում 37-րդ տեղում է՝ այդ ցանկում տեղ գրավելով Ֆրանսիայի հարևանությամբ:
Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ վերջին 22 տարիներին Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև համակողմանի փոխշահավետ համագործակցություն է զարգացել, որի արդյունքում ունենք դինամիկ օրակարգ և առանձնաշնորհյալ հարաբերություններ:
Մեզ ուրախացնում է Հայաստանում հաստատված շուրջ 180 ընկերություն ներկայացնող ֆրանսիական գործարար համայնքը, որտեղ առկա են ավելի քան քսան խոշոր ձեռնարկություններ՝ այդ թվում «Պեռնո Ռիկարը», «Օրանժը», «Կրեդիտ Ագրիկոլը», «Վեոլիան», «Սորը», «Ալկատելը» և ուրիշներ: Սա, անշուշտ, ենթադրում է կարևոր ներդրումներ, որոնք վերջին վեց տարիներին հատում են 1 մլրդ դոլարի շեմը՝ մոտ տասն անգամ գերազանցելով նախորդ ժամանակահատվածի ցուցանիշները:
Մեզ համար պատիվ է, որ Հայաստանում ֆրանսիական խոշոր ընկերությունների թվին շուտով կավելանա ևս մեկը՝ «Կարֆուր» հիպերմարկետների ցանցը: Այս փաստն ինքնին վկայում է, որ Հայաստանում բարենպաստ պայմաններ են ապահովված օտարերկրյա ներդրումների համար:
Հայաստանը ներդրումային հետաքրքրություն կարող է ներկայացնել միջուկային էներգետիկայի, ինչպես նաև վերականգնվող, հատկապես երկրաջերմային էներգետիկայի բնագավառներում: Նախագահ Օլանդի և ինձ համար շատ կարևոր է, որ մեր երկրների գործարար շրջանակները փոխշահավետ համագործակցություն ծավալեն երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ամենատարբեր բնագավառներում՝ մասնավորապես դեղագործության, գյուղատնտեսության, գինեգործության, ոսկերչության, տեքստիլ, ինչպես նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ճշգրիտ ճարտարագիտության, զբոսաշրջության ոլորտներում: ՄեՍ ? համար դա կարևոր է, քանի որ ընդլայնում է մեր քաղաքական երկխոսության ներուժն ու ընդգրկումը:
Երևանի և Փարիզի միջև «Ֆրանսիական ավիաուղիների» կողմից կանոնավոր իրականացվող ուղիղ չվերթը, 2013թ. հունվարի 1-ից Եվրամիության քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրային ռեժիմի վերացումը և ս. թ. հունվարի 1-ից Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ երկրներ վիզաների տրամադրման դյուրացումը լրացուցիչ պայմաններ են ստեղծում գործարար շփումների ակտիվացման և զբոսաշրջության զարգացման համար:
Համագործակցության խթանման գործում առավել ակտիվ դերակատարություն պետք է ստանձնեն Մարսելում, Նիցցայում, Փարիզում գործող Հայ-ֆրանսիական առևտրաարդյունաբերական պալատները՝ սերտորեն համագործակցելով Զարգացման հայկական գործակալության և Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատի հետ:
Մենք գիտակցում ենք, որ զարգացող տնտեսություններում երկարաժամկետ հաջողությունը կախված է նաև գործարարությունը խթանելու հանգամանքներից: Ուստի, պատրաստ ենք ըստ ամենայնի խրախուսել ֆրանսիական ընկերությունների մուտքը հայաստանյան շուկա, ուր ստեղծվում են նաև ազատ տնտեսական գոտիներ, որոնցից առաջինն արդեն բացվել է և նախատեսվում է Հայաստանում մեծ թափով զարգացող նորարարական տեխնոլոգիաների արտադրության համար: Ի դեպ, այս ոլորտում ներդրումներ են կատարել համաշխարհային համբավ վայելող այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսիք են՝ «Սինոփսիսը», «Մայքրոսոֆթը», «Սիմենսը»: Վստահ եմ, որ այս հնարավորությունները կհետաքրքրեն նաև Ձեզ:
Հարգարժա՛ն գործարարներ,
Լիահույս եմ, որ դուք լավագույնս կօգտվեք համաժողովի ընձեռած հնարավորություններից նոր գործընկերային կապեր հաստատելու համար: Այդ ակնկալիքով համաժողովը հայտարարում եմ բացված՝ մաղթելով Ձեզ հաջողություններ: Հաճույքով խոսքը փոխանցում եմ Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահ պարոն Ֆրանսուա Օլանդին»,- ասել է ՀՀ Նախագահը:

С.Саргсян: Экономика Армении сегодня более либеральна и привлекательна
Президенты Армении и Франции Серж Саргсян и Франсуа Олланд сегодня приняли участие в открытии армяно-французского экономического форума в гостинице «Armenia Marriott». Главы двух государств выступили с речью и ответили на интересующие участников форума вопросы. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Президент Серж Саргсян, обратившись к участникам армяно-французского экономического форума, отметил, что и для Армении, и для Франции особое значение имеет экономическая составляющая двусторонних отношений и главы двух государств решительно настроены довести экономическое сотрудничество до уровня политического диалога между двумя странами.
«Подобные встречи являются не только средством стимулирования торгово-экономических отношений, но и важной платформой в плане представления ценностей и принципов, лежащих в основе экономического развития Армении».
«Убежден, что с точки зрения создания далеко идущих бизнес-связей, реализации взаимовыгодных программ и осуществления долгосрочных инвестиций крайне важно наличие доверительных партнерских отношений. В этом плане армянский и французский народы прошли длинный путь, еще с раннего средневековья, имея возможность узнать друг друга и тесно сотрудничать», - заявил Серж Саргсян.
Глава государства отметил, что этот положительный опыт прошлого является той важной основой, на которой нужно расширять и укреплять экономические связи между Арменией и Францией.
«Мы в Армении уверены, что в условиях глобальных вызовов и ограниченных финансовых ресурсов развитие стабильной и жизнеспособной экономики невозможно без хорошего управления, верховенства закона, эффективных общественных услуг и, конечно, прозрачной и свободной бизнес-среды. Постоянное улучшение бизнес-среды является одним из главных столпов нашего экономического развития. С этой целью мы инициировали широкомасштабные экономические реформы в сферах улучшения налогового поля, основания и регистрации предприятий, защиты инвесторов и в ряде других областей», - сказал глава армянского государства.
Серж Саргсян подчеркнул, что решение Армении о вступлении в Евразийский таможенный союз отнюдь не означает для республики снижение роли Европейского союза как важнейшего экономического региона.
«Уверен, что предоставление европейскими странами режима Общей системы льгот (GSP+) Армении делает еще более привлекательными европейские рынки для наших экспортеров, стимулируя экспорт армянских товаров в Европу. Одновременно интеграция Армении в Евразийский таможенный союз создает исключительные возможности и для европейских инвесторов – используя экономическую территорию Армении иметь более упрощенный выход на евразийский рынок, поскольку среди стран СНГ экономика Армении по уровню своей экономической свободы и применению рыночных правил наиболее близка европейской.
Об этом свидетельствуют публикуемые в последний период международными структурами многочисленные индексы. Экономика Армении сегодня более либеральна и привлекательна для иностранного капитала. По показателю экономической либерализации в 2014 году наша страна занимает 41-е место, а согласно международному рейтинговому годовому докладу „Дуинг бизнесс -2014”, в ряду 185 стран находится на 37-м месте, занимая в этом списке место по соседству с Францией», - сказал президент.
Президент С.Саргсян с удовлетворением отметил, что в последние 22 года между Арменией и Францией развивалось всестороннее взаимовыгодное сотрудничество, в результате которого налицо динамичная повестка дня и привилегированные отношения.
Он также подчеркнул, что в Армении утвердилось французское бизнес-сообщество, представляющее около 180 компаний, в числе которых около двадцати крупных предприятий, в том числе «Перно Рикар», «Оранж», «Кредит Агриколь», «Веолия», «Сор», «Алкател» и другие. По словам С.Саргсяна, «это, бесспорно, предполагает важные инвестиции, которые в последние шесть лет переходят порог 1 млрд. долларов, примерно в десять раз превышая показатели предыдущего периода».
Глава государства сообщил, что к числу крупных французских компаний в Армении скоро добавится еще одна – сеть гипермаркетов «Карфур». «Этот факт сам по себе свидетельствует, что в Армении обеспечены благоприятные условия для иностранных инвестиций», - сказал президент С. Саргсян.
«Армения может представлять инвестиционный интерес в сфере атомной энергетики, а также в области возобновляемой, особенно геотермальной энергетики. Для Президента Олланда и для меня очень важно, чтобы деловые круги наших стран развернули взаимовыгодное сотрудничество в самых различных сферах, представляющих двусторонний интерес: в частности, фармацевтики, сельского хозяйства, виноделия, златоделия, текстиля, а также информационных технологий, точной инженерии, туризма. Для нас это важно, поскольку расширяет потенциал и охват нашего политического диалога.
Регулярно осуществляемый Французскими авиалиниями прямой рейс, отмена с 1 января 2013 года въездного визового режима для граждан Евросоюза и упрощение выдачи виз в страны ЕС для граждан Армении с 1 января с.г. создают дополнительные условия для активизации бизнес-контактов и развития туризма.
В деле стимулирования сотрудничества наиболее активную роль должны взять на себя действующие в Марселе, Ницце, Париже армяно-французские торгово-промышленные палаты, тесно сотрудничая с Армянским агентством развития и Торгово-промышленной палатой Армении.
Мы осознаем, что в развивающихся экономиках долгосрочный успех зависит также от обстоятельств стимулирования предпринимательства. Поэтому мы готовы всячески стимулировать вступление французских компаний на армянский рынок, где создаются также свободные экономические зоны, первая из которых уже открылась и предназначена для производства развивающихся в Армении с большим размахом инновационных технологий», - сказал в своей речи С.Саргсян.
Он также напомнил, что в эту сферу осуществили инвестиции такие пользующиеся всемирной известностью компании, как «Синопсис», «Майкрософт», «Сименс».
«Уверен, что эти возможности заинтересуют и вас. Надеюсь, что вы наилучшим образом воспользуетесь предоставленными форумом возможностями для установления новых партнерских связей», - резюмировал С.Саргсян.