ՏՄՊՊՀ-ն «ՀԷՑ»-ին տուգանեց 20 մլն դրամով
Մայրաքաղաքի Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 1/3 շենքի բնակիչները դիմել են ՏՄՊՊՀ-ին, տեղեկացնելով, որ վերոնշյալ հասցեում գտնվող նորակառույց շենքի շինարարական աշխատանքները ամբողջությամբ ավարտվել են դեռևս 4 տարի առաջ և շենքը հանձնվել է շահագործման: Սակայն, էլեկտրաէներգիա չունենալու պատճառով չեն կարողանում բնակություն հաստատել իրենց սեփական բնակարաններում: Նրանք դիմել են «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը, սակայն ընկերության կողմից խնդրի լուծման ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր չեն ձեռնարկվել:
Հետևապես, Հանձնաժողովի դիտարկմամբ, վերջինը իրավասու չէ կամայական սկզբունքներով որոշելու բնակիչներին էլեկտրաէներգիա տրամադրելու կամ չտրամադրելու հարցը: Հանձնաժողովի պահանջով «ՀԷՑ»-ը ներկայացրել է պարզաբանումներ խնդրի վերաբերյալ` նշելով, որ իրենք պայմանագիր կարող են կնքել ոչ թե բնակիչների, այլ շենքի կառուցապատողի` «Միլլար» ՍՊԸ-ի հետ: Ըստ «ՀԷՑ»-ի՝ վերջինիս հետ արդեն իսկ կնքվել է պայմանագիր, սակայն ՍՊԸ-ի կողմից որոշակի պարտավորությունների չկատարման պատճառով` գործն ավարտին չի հասել: Մասնավորապես, «ՀԷՑ»-ի գրավոր պարզաբանման մեջ նշված է, որ կառուցապատողը իրենց հանդեպ ունի չկատարված ֆինանսական պարտավորություններ` շուրջ 15 մլն դրամի:
Բնակիչներից մեկը նշեց, որ իրենք բնակարանը գնել են բանկից, բոլոր փաստաթղթերը նորմալ են եղել, որևէ խնդիր չի եղել, սակայն հետագայում պարզվել է, որ էներգամատակարարում չունեն:
«ՀԷՑ»-ից բնակիչներին՝ որպես այլընտրանք, առաջարկել են իրենք վճարեն էլեկտրաէներգիայի մատակարարման համար. Նախ յուրաքանչյուրից պահանջել են 250 հազար դրամ գումար, հետո 138 հազար, սակայն բնակիչների փոխանցմամբ, ոչ բոլոր բնակիչներ են շենքում բնակվում, մի մասը սփյուռքահայեր են ու դռների վրա գրված է, որ բնակարնները վաճառվում են. բնակիչները որևէ կերպ չեն կարող այդ գումարը հավաքել:
Բնակիչներին զարմացնում է այն փաստը, որ ՀԷՑ-ը պայմանագիր է ստորագրել, առանց «Միլլար» ընկերության կողմից համապաստախան վճարի, անգամ կանխվճար չեն վերցրել ենթակայան կառուցելու և այլ աշխատանքների համար: Բնակիչները ենթադրում են, որ ներքին համաձայնություն է եղել «ՀԷՑ»-ի և «Միլլարի» միջև, որ հետագայում բնակիչներից գանձեն գումարները: Նման դեպքեր, ըստ նրանց՝ արդեն որոշ շենքերում տեղի են ունեցել և բնակիչներն են վճարել` կառուցապատողի պարատվորությունների փոխարեն:
Նշենք, որ բնակիչների` ՏՄՊՊՀ դիմելուց հետո, ՀԷՑ-ը դատարան է դիմել` առգրավվելու գումար, իսկ երեք տարի «Հայկական էլեկտրացանցերը» ոչինչ չէր ձեռնարկում իր 15 մլն դրամը «Միլլարից» ստանալու համար:
ՏՄՄՊՀ-ն «ՀԷՑ»-ին տուգանեց 20 մլն դրամի չափով և պարտավորեցրեց 7-օրյա ժամկետում բնակիչների հետ կնքել էլեկտրամատակարարման պայմանագիր:

At its sitting today, Armenia’s State Commission for the Protection of Economic Competition (SCPEC) imposed a fine of 20 million drams on Electric Networks of Armenia (ENA) CJSC, based on an application of residents of building No 1/3 on Tsitsernakaberd Highway.
In particular, the residents complained that although the construction of their building was completed 4 years ago, the residents could not move to their new apartments due to the absence of power supply.
The building residents applied to ENA Company, which did not take measures to solve this problem.
The commission said that ENA is not authorized to use its own discretion to deal with the problem of residents’ power supply.
On the commission’s demand, ENA provided an explanation. The company said that an agreement on technological connection work had been signed with the construction company – Millar OJSC, but the work was not completed due to non-fulfilment of financial obligations of 15 million drams.
The residents were offered to pay 138,000 drams each for connection to the network, but the necessary sum was not collected because owners from the Diaspora were absent and also because of the fact that not all apartments in the building were sold.
The residents were also surprised that ENA signed an agreement without making a payment to Millar, including a prepayment for construction of a substation.
They suspect that ENA and Millar OJSC came to an agreement to collect this sum from residents later. There have been such cases when residents of newly-constructed buildings had to pay instead the builder.
After residents had complained to the commission, ENA Company sued them for debt payment, whereas it did not take any measures in the past three years to receive 15 million drams from Millar Company.
The SCPEC has ordered Electric Networks of Armenia to sign an agreement on power supply with the residents within 7 days.