Իրանի և Հայաստանի միջև շաբաթական 50 օդային թռիչք կիրականացվի
Իրանի և Հայաստանի միջև շաբաթական 50 օդային թռիչք կիրականացվի: Այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Իրանի քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպության իրավաբանական և միջազգային հարցերի վարչության պետ Մոհամմադ Սաիդ Շարաֆին:
Իրանցի պաշտոնյան, վկայակոչելով օրերս Իրանի և Հայաստանի միջև ստորագրված ավիացիայի ոլորտում համագործակցության մասին հուշագիրը, նշել է, որ այսուհետ Իրանի և Հայաստանի միջև իրականացվող օդային թռիչքները կավելենան 17 անգամ:
Հուշագրի համաձայն՝ նախատեսվում է վերացնել երկու երկրների միջև օդային հաղորդակցության ոլորտում գործող թռիչքների հաճախականության, սպասարկվող երթուղիների և տարողության սահմանափակումները: Այսպիսով երկու երկրների ավիաընկերությունների համար կստեղծվի բարենպաստ, ազատ մրցակցային միջավայր և ավիացիոն փոխհարաբերությունները խորացնելու լայն հնարավորություն:
Նշենք, որ ներկայում Երևան-Թեհրան-Երևան թռիչքի տոմսի արժեքը կազմում է 130 հազար դրամ. Թռիչքներն իրականացնում են իրանական «Ասեման» և «Մահան» ավիաընկերությունները:

Number of flights between Armenia and Iran to reach 50 a week
“The number of flights between Iran and Armenia will increase to 50 a week,” Director of the Legal and International Affairs Department of Iran’s Civil Aviation Organization Mohammad-Saeed Sharafi was quoted as saying by the IRNA news agency.
Sharafi said, referring to the memorandum of understanding in aviation sector signed by Iran and Armenia that the air traffic intensity between the two countries will grow 17-fold.
By the memorandum, restrictions in air communication between the two countries will be lifted, namely restrictions on flights’ frequency, routes and capacities. A favorable environment for free competition of Armenian and Iranian airlines will be created to promote cooperation in civil aviation.