Իրանի և Հայաստանի միջև շաբաթական 50 օդային թռիչք կիրականացվի
Իրանի և Հայաստանի միջև շաբաթական 50 օդային թռիչք կիրականացվի: Այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Իրանի քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպության իրավաբանական և միջազգային հարցերի վարչության պետ Մոհամմադ Սաիդ Շարաֆին:
Իրանցի պաշտոնյան, վկայակոչելով օրերս Իրանի և Հայաստանի միջև ստորագրված ավիացիայի ոլորտում համագործակցության մասին հուշագիրը, նշել է, որ այսուհետ Իրանի և Հայաստանի միջև իրականացվող օդային թռիչքները կավելենան 17 անգամ:
Հուշագրի համաձայն՝ նախատեսվում է վերացնել երկու երկրների միջև օդային հաղորդակցության ոլորտում գործող թռիչքների հաճախականության, սպասարկվող երթուղիների և տարողության սահմանափակումները: Այսպիսով երկու երկրների ավիաընկերությունների համար կստեղծվի բարենպաստ, ազատ մրցակցային միջավայր և ավիացիոն փոխհարաբերությունները խորացնելու լայն հնարավորություն:
Նշենք, որ ներկայում Երևան-Թեհրան-Երևան թռիչքի տոմսի արժեքը կազմում է 130 հազար դրամ. Թռիչքներն իրականացնում են իրանական «Ասեման» և «Մահան» ավիաընկերությունները:

Число авиарейсов между Ираном и Арменией увеличится до 50 в неделю
«Число авиарейсов между Ираном и Арменией увеличится до 50 в неделю», - об этом, как сообщает иранское информагентство «ИРНА», заявил глава правового и международного департамента Организации гражданской авиации Ирана Мохаммед Саид Шарафи.
Ссылаясь на меморандум о сотрудничестве в сфере авиации, подписанный между Ираном и Арменией на днях, Мохаммед Саид Шарафи отметил, что интенсивность воздушного сообщения между двумя странами увеличится в 17 раз.
Меморандум предусматривает снятие действующих ограничений в сфере воздушного сообщения между двумя странами, касающихся частоты действующих рейсов, обслуживающихся маршрутов и вместимости. Таким образом, для авиакомпаний Армении и Ирана будут созданы благоприятная, свободная конкурентная среда и широкие возможности для углубления авиационных взаимоотношений.