Նախագահի հրավերն անսպասելիությունն էր թուրքական կողմի համար. Հայկ Դեմոյան
«Թուրքիայի նախագահին Սերժ Սարգսյանի հրավերը կարող է առիթ դառնալ, որպեսզի ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն ճնշումներ գործադրեն Թուրքիայի նախագահի նկատմամբ, որպեսզի նա ընդունի հրավերը և 2015թ. ապրիլի 24-ին այցելի Հայաստան»,- «Հայկական ժամանակի» թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Ըստ նրա՝ թուրքական կողմից պաշտոնական որևէ արձագանքի բացակայության պատճառը Սարգսյանի հայտարարության անսպասելիությունն է. «Սարգսյանի հրավերի պարագայում գործել է անսպասելիության գործոնը, դրա համար էլ դեռ արձագանք չկա, բայց որ կլինի կասկած չունեմ»,- ասել է նա:
Ըստ թերթի, 2015-ին Թուրքիայի նախագահը, ըստ ամենայնի, կլինի գործող վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Սույն թվականի օգոստոսին Թուրքիայում առաջին անգամ նախագահ կընտրվի համաժողովրդական քվեարկությամբ: Այսպիսով՝ Թուրքիան խորհրդարանականից անցում է կատարում կառավարման նախագահական համակարգի:

Айк Демоян: Приглашение президента стало неожиданностью для Турции
«Приглашение, адресованное президентом Армении Сержем Саргсяном своему турецкому коллеге, может стать поводом, чтобы США и ЕС оказали давление на Анкару, чтобы президент Турции принял приглашение, и посетил Ереван 24 апреля 2015 года», - заявил корреспонденту газеты «Айкакан жаманак» директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян.
По его словам, причиной отсутствия какой-либо официальной реакции на приглашение С.Саргсяна является неожиданность подобного заявления. «В случае с приглашением сработал эффект неожиданности. Именно поэтому и нет реакции, но я не сомневаюсь, что она, так или иначе, последует», - сказал А.Демоян.
Издание отмечает, что в 2015 году, по всей вероятности, президентом Турции будет действующий премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган. В августе этого года президент в Турции впервые будет избран всенародным голосованием.