Նախագահի հրավերն անսպասելիությունն էր թուրքական կողմի համար. Հայկ Դեմոյան
«Թուրքիայի նախագահին Սերժ Սարգսյանի հրավերը կարող է առիթ դառնալ, որպեսզի ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն ճնշումներ գործադրեն Թուրքիայի նախագահի նկատմամբ, որպեսզի նա ընդունի հրավերը և 2015թ. ապրիլի 24-ին այցելի Հայաստան»,- «Հայկական ժամանակի» թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Ըստ նրա՝ թուրքական կողմից պաշտոնական որևէ արձագանքի բացակայության պատճառը Սարգսյանի հայտարարության անսպասելիությունն է. «Սարգսյանի հրավերի պարագայում գործել է անսպասելիության գործոնը, դրա համար էլ դեռ արձագանք չկա, բայց որ կլինի կասկած չունեմ»,- ասել է նա:
Ըստ թերթի, 2015-ին Թուրքիայի նախագահը, ըստ ամենայնի, կլինի գործող վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Սույն թվականի օգոստոսին Թուրքիայում առաջին անգամ նախագահ կընտրվի համաժողովրդական քվեարկությամբ: Այսպիսով՝ Թուրքիան խորհրդարանականից անցում է կատարում կառավարման նախագահական համակարգի:

Hayk Demoyan: President’s invitation to Turkish side was unexpected
“Serzh Sargsyan’s invitation to the Turkish president may prompt the U.S. and the EU to pressurize the Turkish president to accept the invitation and visit Armenia on April 24, 2015,” Director of the Armenian Genocide Museum Institute Hayk Demoyan told ‘Haykakan Zhamanak’ daily.
According to him, the unexpectedness of S. Sargsyan’s invitation is the reason for the absence of an official response from the Turkish side. “There was a factor of unexpectedness in Sargsyan’s invitation so there has been no response so far, but there will be a response, I don’t doubt it”, Demoyan said.
The paper says that in all likelihood the current Prime Minister Recep Tayyip Erdogan will be Turkey’s president in 2015. For the first time, nationwide voting will be held to elect president of Turkey in August as the country shifts to the parliamentary to a presidential system.