Ինչո՞ւ Սերժ Սարգսյանը որևէ կերպ չի պատասխանել Նազարբաևի դիտարկմանը
«Ձեր նշած հարցերի վերաբերյալ արդեն իսկ բազմաթիվ մեկնաբանություններ են հնչել տարբեր պաշտոնատար անձանց կողմից»,- «168 Ժամի» գրավոր հարցմանն այսպես է պատասխանել ՀՀ Նախագահի մամուլի քարտուղար Արման Սաղաթելյանը:
Նրանից թերթը հետաքրքրվել էր, թե ինչո՞ւ Սերժ Սարգսյանը Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստի ժամանակ չի արձագանքել, ավելի ճիշտ` որևէ կերպ չի պատասխանել Ղազախստանի նախագահ Նազարբաևի դիտարկմանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նամակի մեջբերումներին, և արդյոք Նազարբաևի այդ հայտարարությունն անակնկա՞լ էր Սերժ Սարգսյանի համար:
Անդրադառնալով թերթի մյուս հարցադրմանը՝ «եթե Մաքսային/Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրները` Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ղազախստանը, շարունակեն պնդել Նազարբաևի կողմից առաջ քաշված պայմանի կատարումը, Հայաստանը պատրա՞ստ է այդ պայմաններով անդամակցել Եվրասիական տնտեսական միությանը», Արման Սաղաթելյանը գրել է. «Ինչ վերաբերում է Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցելու գործընթացների վերաբերյալ այլ հարցերին, ապա տեղեկացնեմ, որ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մոտ օրերս առիթ կունենա դրանց անդրադառնալու»:

“Various officials have already made numerous comments on your questions,” Armenian president’s spokesman Arman Saghatelyan said in response to the written questions of ‘168 Hours’ paper.
The paper asked him why during the Astana meeting of Supreme Eurasian Economic Council Serzh Sargsyan did not react, or to be more precise, did not respond to Kazakh President Nursultan Nazarbayev’s remark and his quotes from Azerbaijani President Ilham Aliyev’s letter and if Nazarbayev’s statement came as a surprise to Serzh Sargsyan.
In response to the paper’s another question “If the member states of the Customs Union/Eurasian Economic Union (EaEU) – Russia, Belarus and Kazakhstan continue to insist on Nazarbayev’s condition, is Armenia ready to join EaEU on such conditions”, Arman Saghatelyan wrote: “As for other questions related to Armenia’s accession to Eurasian Economic Union, I want to inform you that President Serzh Sargsyan will soon have an occasion to address them”.