Արցախում արտադրված ապրանքը ԵՏՄ շուկա կմտնի որպես հայկական
«Եվրասիական եռյակն» արդեն իսկ որոշում է կայացրել, որ Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալուց հետո Արցախում արտադրված ապրանքները հնարավորություն կունենան ԵՏՄ շուկա մուտք գործել որպես՝ Հայաստանում արտադրված ապրանքներ։
Այս մասին «Հայկական ժամանակի» հետ զրույցում ասել է Մոսկվայի «Հյուսիս-Հարավ» քաղաքական կենտրոնի գործադիր տնօրենի տեղակալ Յուլյա Յակուշևան՝ հայտնելով, որ անցյալ շաբաթ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին Ղազախստանի նախագահի բարձրացրած հարցը զուտ տեխնիկական բնույթի էր, և դա ոչ մի խոչընդոտ իրենից չի ներկայացնում:
«Ո՛չ Ղազախստանի, ո՛չ Ռուսաստանի և ո՛չ էլ Բելառուսի կողմից խոչընդոտներ չկան Հայաստանի՝ միությանն անդամակցության հարցում: Եվրասիական գործընկերները պատրաստակամություն են հայտնել Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ին միացման վերաբերյալ: Այսինքն` խոչընդոտներ իրոք չկան»,- նշել է ռուս փորձագետը:

Goods made in Karabakh to enter EaEU market as Armenian goods
“The Eurasian trio” already made a decision, under which goods made in Nagorno Karabakh will enter the Eurasian Economic Union’s (EaEU) market as Armenian goods after Armenia joins the EaEU.
Deputy CEO of North-South political center (Moscow) Yulia Yakusheva told this to ‘Haykakan Zhamanak’ daily. In her words, the issue raised by the Kazakh president at the meeting of the Supreme Eurasian Economic Council last week was a technical issue and will not become an obstacle.
“Kazakhstan, Russia and Belarus will not create obstacles to Armenia’s entry into the Union. The Eurasian partners expressed their willingness concerning Armenia’s accession to EaEU. In other words, there are no obstacles,” the expert said.