«Իրանի հետ ցանկացած տնտեսական հարաբերության զարգացումը շատ ձեռնտու է մեզ»
Հայ-իրանական սահմանին նոր տնտեսական գոտու ստեղծումը կարող է արդյունավետ լինել, սակայն դա դեռ ծրագիր է: Այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը:
Նրա խոսքով՝ Իրանի հետ Հայաստամնի ցանկացած տնտեսական հարաբերության զարգացումը շատ ձեռնտու է, հատկապես, եթե խոսքը ազատ տնտեսական գոտու մասին է, քանի որ Իրանը մեր վստահելի գործընկերն է շարունակում մնալ:
Կ. Ճշմարիտյանը ասաց, որ այդ ծրագրով հետաքրքրված են նաև սփյուռքում ապրող գործարարները և համագործակցությունը կարող է լինել թե արդյունաբերության, թե մի շարք այլ ոլորտներում:
«Նախնական պայմանավորվածության համաձայն՝ հայկական կողմից օպերատոր է հանդես գալու Հայկական առևտրաարդյունաբերական պալատը»,-ասաց նա:
Լրագրողների հարցին՝ ինչպե՞ս կանդրադառնան Իրանի նկատմամբ կիրառվող սանկցիաները այս գործընթացի վրա, նա ասաց, որ դա երբևէ չի խանգարել մեր երկրների համագործակցությանը, քանի որ այդ սանկցիաները վերաբերվում են այն ընկերություններին, որոնց հետ Հայաստանը չի էլ համագործակցել:

Chshmarityan: Armenia to gain from development of economic ties with Iran
The creation of a free economic zone on the Armenian-Iranian border will prove effective, Armenian Minister of Economy Karen Chshmarityan told reporters today.
In his words, Armenia will gain from the development of economic relations of any kind with Iran, especially when the matter concerns an economic zone as Iran was and remains a reliable partner.
The minister said that the program of creating a free economic zone aroused interest of Diaspora businessmen and cooperation can be carried out in production and some other spheres.
When asked if the sanctions against Iran will affect that process, the minister replied that West’s sanctions have never hindered cooperation of the two countries. “Now too, we conduct normal trade with Iran, while sanctions are related to companies Armenia have never worked with”, Chshmarityan said.