«Իրանի հետ ցանկացած տնտեսական հարաբերության զարգացումը շատ ձեռնտու է մեզ»
Հայ-իրանական սահմանին նոր տնտեսական գոտու ստեղծումը կարող է արդյունավետ լինել, սակայն դա դեռ ծրագիր է: Այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը:
Նրա խոսքով՝ Իրանի հետ Հայաստամնի ցանկացած տնտեսական հարաբերության զարգացումը շատ ձեռնտու է, հատկապես, եթե խոսքը ազատ տնտեսական գոտու մասին է, քանի որ Իրանը մեր վստահելի գործընկերն է շարունակում մնալ:
Կ. Ճշմարիտյանը ասաց, որ այդ ծրագրով հետաքրքրված են նաև սփյուռքում ապրող գործարարները և համագործակցությունը կարող է լինել թե արդյունաբերության, թե մի շարք այլ ոլորտներում:
«Նախնական պայմանավորվածության համաձայն՝ հայկական կողմից օպերատոր է հանդես գալու Հայկական առևտրաարդյունաբերական պալատը»,-ասաց նա:
Լրագրողների հարցին՝ ինչպե՞ս կանդրադառնան Իրանի նկատմամբ կիրառվող սանկցիաները այս գործընթացի վրա, նա ասաց, որ դա երբևէ չի խանգարել մեր երկրների համագործակցությանը, քանի որ այդ սանկցիաները վերաբերվում են այն ընկերություններին, որոնց հետ Հայաստանը չի էլ համագործակցել:

К.Чшмаритян: Развитие экономических отношений с Ираном выгодно Армении
Создание новой свободной экономической зоны на армяно-иранской границе может быть эффективным. Об этом заявил сегодня журналистам министр экономики Армении Карен Чшмаритян.
По его словам, развитие экономических отношений любого рода с Ираном очень выгодно для Армении, особенно если речь идет об экономической зоне, поскольку Иран был и остается надежным партнером.
К.Чшмаритян отметил, что программа создания СЭЗ вызывает интерес у предпринимателей Диаспоры и сотрудничество может осуществляться как в сфере производства, так и в ряде других отраслей.
На вопрос о том, могут ли повлиять санкции в отношении Ирана на этот процесс, министр заявил, что западные санкции никогда не мешали сотрудничеству двух стран. «Мы и сейчас нормально торгуем с Ираном, а санкции касаются тех компаний, с которыми Армения никогда и не работала »,- резюмировал Чшмаритян.