Տեսակետ. Էլեկտրաէներգիայի թանկացումը պարզապես ագահության արդյունք է
«Էլեկտրաէներգիայի վերջին թանկացումը պարզապես ագահության արդյունք է»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց կառավարման փորձագետ Հարություն Մեսրոբյանը` պատասխանելով  Aysor.am-ի հարցին:
Նա առաջարկում է ուսումնասիրել Հայաստանում գործող խոշոր տնտեսվարողների, այդ թվում՝ էլեկտրացանցերի ներկայացուցչական ծախսերը, որոնք ուղղակիորեն ապացուցում են, որ ավելացել են ընկերության ներկայացուցչական ծախսերը՝ սպասարկող մեքենաներ, վարորդներ, վառելիք և այլն: Բացի այդ, վերջին 10-15 տարիներին ավելացել են թոփ մենեջերների աշխատավարձերը, բոնուսները:
«Կարելի է 30 տոկոսով նվազեցնել էներգակիր մատակարող ընկերությունների ծախսերը: Հայաստանում էներգակիրների գները շատ հանգիստ կարելի է իջեցնել 20 տոկոսով` առանց վնասելու բուն ընկերությունների գործունությանը»,- վստահեցրեց Հարություն Մեսրոբյանը:

Эксперт: Повышение тарифа на электроэнергию – это просто результат жадности
«Последнее повышение тарифа на электроэнергию – это просто результат жадности», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами эксперт по управлению Арутюн Месропян.
Эксперт предложил изучить представительские расходы действующих в Армении крупных хозяйствующих субъектов, в том числе и ЗАО «Электрические сети Армении». По его словам, представительские расходы компании «ЭСА» возросли – служебные автомобили, водители, топливо, командировки и т.д.
Кроме того, как отметил А.Месропян, в течение последних 10-15 лет увеличились зарплаты топ-менеджеров и их бонусы.
«Расходы компаний, снабжающих электрическую энергию, можно сократить на 30%. Цены на энергоносители в Армении спокойно можно снизить на 20 процентов, без ущерба для деятельности компаний», - заверил эксперт.