Տեսակետ. Էլեկտրաէներգիայի թանկացումը պարզապես ագահության արդյունք է
«Էլեկտրաէներգիայի վերջին թանկացումը պարզապես ագահության արդյունք է»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց կառավարման փորձագետ Հարություն Մեսրոբյանը` պատասխանելով  Aysor.am-ի հարցին:
Նա առաջարկում է ուսումնասիրել Հայաստանում գործող խոշոր տնտեսվարողների, այդ թվում՝ էլեկտրացանցերի ներկայացուցչական ծախսերը, որոնք ուղղակիորեն ապացուցում են, որ ավելացել են ընկերության ներկայացուցչական ծախսերը՝ սպասարկող մեքենաներ, վարորդներ, վառելիք և այլն: Բացի այդ, վերջին 10-15 տարիներին ավելացել են թոփ մենեջերների աշխատավարձերը, բոնուսները:
«Կարելի է 30 տոկոսով նվազեցնել էներգակիր մատակարող ընկերությունների ծախսերը: Հայաստանում էներգակիրների գները շատ հանգիստ կարելի է իջեցնել 20 տոկոսով` առանց վնասելու բուն ընկերությունների գործունությանը»,- վստահեցրեց Հարություն Մեսրոբյանը:

Expert: Rise in electricity tariff is result of greed
The recent rise in the electricity tariff is just a result of greed,” management expert Harutyun Mesrobyan told journalists today.
He proposed examining representation expenses of the big business entities based in Armenia, including Electric Networks of Armenia (ENA) Company. According to him, representation expenses of ENA on service vehicles, drivers, fuel, business trips, etc. have increased.
Besides, the salaries and bonuses of top managers grew in the last 10-15 years, Mesrobyan noted.
“Expenses of electricity supplying companies can be reduced by 30%. Prices of energy carriers in Armenia can be reduced by 20%, without detriment to activities of these companies,” the expert said.