Վ. Այվազյան. Սակագինը թանկացնում եք, սպառումը պիտի ավելանա՞. Ինչ ֆոկուս ա
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, այսօր խորհրդարանում քննարկվում է օգոստոսի 1-ից էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման հարցը:
«ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից էներգետիկայի սակագնի փոփոխման որոշման և հիմնավորման վերաբերյալ» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը հանդես եկավ մի հայտարարությամբ, որով ստացվում է, որ նա արդարացնում է օգոստոսի 1-ից էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացումը, և թանկաումից հետո, նրա խոսքով, այս տարվա ընթացքում սպասվում է էլեկտրաէներգիայի սպառման ավելացում:
Այս հայտարարությունը զարմացրեց ոչ միայն լսումներին ներկա ընդդիմադիր պատգամավորներին, այլև` ՀՀԿ-ականներին:
Այսպես` ԱԺ Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը չթաքցրեց զարմանքը և առաջարկեց.
«Դե եկեք 8 դրամով ավելացնենք, ինչի՞ եք 3.8 դրամով ավելացնում»,- ասաց նա` ավելացնելով, որ չի հասկանում այն տրամաբանությունը, թե սպառումը թանկացման արդյունքում պետք է ավելանա:
Ռ. Նազարյանը, սակայն, պատգամավորին չարձագանքեց` հիմնավորելով, թե «հայտարարությունը հեգնանք է պարունակում»:
ՀԾԿՀ նախագահի հայտարարության վերաբերյալ իր զարմանքն արտահայտեց նաև ՀՀԿ մեկ այլ պատգամավոր Վարդան Այվազյանը:
«Տնտեսական աճը նվազել է, մարդիկ երկրից գնում են, սակագինը թանկացնում եք, սպառումը պիտի ավելանա՞.... Էդ ինչ ֆոկուս ա»,- ասաց Վ. Այվազյանը:
Ի պատասխան Ռ. Նազարյանն ասաց, որ հիմնվում է այն կանխատեսման վրա, թե նոր ձեռնարկություններ կլինի, սակայն նրա պատասխանը որևէ պատգամավորի չբավարարեց:

At electricity tariff review-related hearing which was initiated by the National Assembly Standing Committee on Economic Affairs, Chairman of Armenia’s Public Services Regulatory Commission (PSRC) Robert Nazaryan today made a statement that surprised not only oppositionists present, but also members of the Republican Party of Armenia (HHK).
In particular, according to PSRC chairman, the rise in electricity tariffs from August 1 is not only reasonable, but will also lead to an increase in power use.
HHK deputy Hakob Hakobyan, without trying to conceal his astonishment, said: “So let’s raise the power tariff by 8 drams instead of 3.8 drams”.
He said he does not see the logic, according to which power use will grow after the tariff increase.
Nazaryan, however, did not respond to the deputy, noting that ‘there was irony in the statement”.
HHK deputy Vardan Aivazyan also expressed his surprise at the statement of PSRC chairman.
“Economic growth declined, people are emigrating from the country, while you raise the tariff, stating at the same time that power use will increase,” he noted.
Robert Nazaryan replied that PSRC has taken into account the forecasts that new enterprises will open, but his answer did not satisfy anyone.