Վ. Այվազյան. Սակագինը թանկացնում եք, սպառումը պիտի ավելանա՞. Ինչ ֆոկուս ա
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, այսօր խորհրդարանում քննարկվում է օգոստոսի 1-ից էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման հարցը:
«ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից էներգետիկայի սակագնի փոփոխման որոշման և հիմնավորման վերաբերյալ» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը հանդես եկավ մի հայտարարությամբ, որով ստացվում է, որ նա արդարացնում է օգոստոսի 1-ից էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացումը, և թանկաումից հետո, նրա խոսքով, այս տարվա ընթացքում սպասվում է էլեկտրաէներգիայի սպառման ավելացում:
Այս հայտարարությունը զարմացրեց ոչ միայն լսումներին ներկա ընդդիմադիր պատգամավորներին, այլև` ՀՀԿ-ականներին:
Այսպես` ԱԺ Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը չթաքցրեց զարմանքը և առաջարկեց.
«Դե եկեք 8 դրամով ավելացնենք, ինչի՞ եք 3.8 դրամով ավելացնում»,- ասաց նա` ավելացնելով, որ չի հասկանում այն տրամաբանությունը, թե սպառումը թանկացման արդյունքում պետք է ավելանա:
Ռ. Նազարյանը, սակայն, պատգամավորին չարձագանքեց` հիմնավորելով, թե «հայտարարությունը հեգնանք է պարունակում»:
ՀԾԿՀ նախագահի հայտարարության վերաբերյալ իր զարմանքն արտահայտեց նաև ՀՀԿ մեկ այլ պատգամավոր Վարդան Այվազյանը:
«Տնտեսական աճը նվազել է, մարդիկ երկրից գնում են, սակագինը թանկացնում եք, սպառումը պիտի ավելանա՞.... Էդ ինչ ֆոկուս ա»,- ասաց Վ. Այվազյանը:
Ի պատասխան Ռ. Նազարյանն ասաց, որ հիմնվում է այն կանխատեսման վրա, թե նոր ձեռնարկություններ կլինի, սակայն նրա պատասխանը որևէ պատգամավորի չբավարարեց:

Заявления Назаряна удивили не только оппозиционеров, но и депутатов РПА
Председатель Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Роберт Назарян выступил сегодня в ходе инициированных постоянной комиссией парламента Армении по экономическим вопросам слушаний на тему пересмотра и обоснования тарифов в электроэнергетической сфере с заявлением, удивившим не только присутствующих оппозиционных депутатов, но и представителей Республиканской партии Армении.
В частности, согласно заявлению председателя КРОУ, повышение тарифов на электроэнергию с 1 августа не только оправдано, но и приведет к росту потребления электроэнергии.
Депутат РПА Акоп Акопян, не скрывая удивления, предложил в этой связи: «Так давайте повысим тариф электроэнергии на 8 драмов, почему повышаем на 3.8 драмов».
Он отметил, что не может понять логику, согласно которой потребление электроэнергии должно возрасти после повышения тарифов.
Р.Назарян, однако, не ответил депутату, аргументировав тем, что «в заявлении содержится ирония».
Свое удивление в связи с заявлением председателя КРОУ выразил и депутат РПА Вардан Айвазян.
«Экономический рост снизился, люди уезжают из страны, а вы повышаете тариф, и при этом заявляете, что должно увеличиться потребление? Это что за фокус?» - заявил Вардан Айвазян.
В ответ Роберт Назарян отметил, что КРОУ основывается на прогнозе о том, что будут открыты новые предприятия, однако ответ председателя КРОУ никого не удовлетворил.