Փաստաբան. Հրաչյա Հարությունյանին ազատ չեն արձակել
Նոր Մոսկվայում 18 մարդու մահվան պատճառ դարձած վթարի գործով մեղադրվող Հրաչյա Հարությունյանին ոչ թե ազատ են արձակել, այլ պաշտպանական կողմի միջնորդությունն է բավարարվել: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հ. Հարությունյանի փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանը:
Փաստաբանն ասաց, որ դատարանը անօրինական է ճանաչել Հ. Հարությունյանին կալանքի տակ պահելու նախորդ որոշումը, սակայն, քանի որ այժմ ընթանում է դատավարությունը, նա կշարունակի մնալ քրեակատարողական հիմնարկում, իսկ «լրատվամիջոցները ուղղակի սուր վերնագրեր են ընտրում»:
«Մոսկվայի քաղաքային դատարանը որոշում է կայացրել Հ. Հարությունյանի կալանքը չերկարացնելու վերաբերյալ: Դատարանի կողմից հայտնաբերվել են 2013 թ. դեկտեմբերի 13-ին Տվերսկոյ շրջանի դատարանի կողմից թույլ տրված խախտումներ և նյութերը ուղարկել են կրկնակի ուսումնասիրման: Գործը ուղարկվել է Մոսկվայի քաղաքային դատարան՝ նոր քննության: Հարությունյանը տեսակապի միջոցով էր մասնակցում դատական նիստին՝ ՔԿՀ-ից: ՌԴ կենտրոնական դատախազության ներկայացուցիչը, ով մասնակել է այսօրվա նիստին, մեր կողմի ներկայացված փաստարկումներին կողմ է արտահայտվել, նշելով, որ դատավոր Ստաշինան սխալներ է թույլ տվել: Հ. Հարությունյանը իրեն կալանավորելու հարցը միշտ թողել է դատարանի հայեցողությանը, և այսօրվա դատական նիստը բացառիկ է այն առումով, որ դատարանը փաստեց, որ կալանավորման որոշում հաճախ կայացվում է իրավապահ մարմինների որոշմանը դեմ չգնալու համար, և մարդկանց կալանավորում են՝ օրենքին դեմ գնալով»,-ասաց նա:
Նրա խոսքով՝ առայժմ ընդհանուր քննության մասին որևէ գնահատական տալ չի կարող, քանի որ դեռևս չկա դատավճիռ:

Мосгорсуд отменил решение о продлении ареста Грачье Арутюняну
Президиум Мосгорсуда сегодня отменил решение о продлении ареста Грачье Арутюняну - водителю КамАЗа, столкнувшегося с рейсовым автобусом под Подольском, в результате чего погибли 18 человек.
Президиум нашел нарушения в постановлении судьи Тверского суда Елены Сташиной от 13 декабря 2013 года и отправил материалы на новое рассмотрение.
Дело в отношении Арутюняна уже находится на стадии рассмотрения по существу. После решения от декабря 2013 года Арутюняну неоднократно продлевался срок содержания под стражей.
ДТП произошло 13 июля прошлого года в районе 7-го километра автодороги "Подъезд к городу Подольску" в Троицком административном округе Москвы. КАМАЗ, груженый щебнем, врезался в пассажирский рейсовый автобус ЛИАЗ, практически разрезав его на две части. Погибли 18 человек, более 60 получили травмы.
Авария получила широкий резонанс в обществе. Столичные ГИБДД и прокуратура провели комплексные проверки коммерческих транспортных компаний. По их итогам в столице была запрещена эксплуатация 9 тыс автомобилей.
ДТП также стало поводом для борьбы с водителями-нелегалами. Как выяснилось, Арутюнян, допустивший в течение года девять административных правонарушений, не имел даже водительского удостоверения российского образца.
Судебный процесс в его отношении проходит в Троицком суде Москвы. Он обвиняется в нарушении правил дорожного движения и в использовании заведомо подложного документа. Последнее обвинение подсудимый отвергает, признавая лишь вину в ДТП.