Փաստաբան. Հրաչյա Հարությունյանին ազատ չեն արձակել
Նոր Մոսկվայում 18 մարդու մահվան պատճառ դարձած վթարի գործով մեղադրվող Հրաչյա Հարությունյանին ոչ թե ազատ են արձակել, այլ պաշտպանական կողմի միջնորդությունն է բավարարվել: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հ. Հարությունյանի փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանը:
Փաստաբանն ասաց, որ դատարանը անօրինական է ճանաչել Հ. Հարությունյանին կալանքի տակ պահելու նախորդ որոշումը, սակայն, քանի որ այժմ ընթանում է դատավարությունը, նա կշարունակի մնալ քրեակատարողական հիմնարկում, իսկ «լրատվամիջոցները ուղղակի սուր վերնագրեր են ընտրում»:
«Մոսկվայի քաղաքային դատարանը որոշում է կայացրել Հ. Հարությունյանի կալանքը չերկարացնելու վերաբերյալ: Դատարանի կողմից հայտնաբերվել են 2013 թ. դեկտեմբերի 13-ին Տվերսկոյ շրջանի դատարանի կողմից թույլ տրված խախտումներ և նյութերը ուղարկել են կրկնակի ուսումնասիրման: Գործը ուղարկվել է Մոսկվայի քաղաքային դատարան՝ նոր քննության: Հարությունյանը տեսակապի միջոցով էր մասնակցում դատական նիստին՝ ՔԿՀ-ից: ՌԴ կենտրոնական դատախազության ներկայացուցիչը, ով մասնակել է այսօրվա նիստին, մեր կողմի ներկայացված փաստարկումներին կողմ է արտահայտվել, նշելով, որ դատավոր Ստաշինան սխալներ է թույլ տվել: Հ. Հարությունյանը իրեն կալանավորելու հարցը միշտ թողել է դատարանի հայեցողությանը, և այսօրվա դատական նիստը բացառիկ է այն առումով, որ դատարանը փաստեց, որ կալանավորման որոշում հաճախ կայացվում է իրավապահ մարմինների որոշմանը դեմ չգնալու համար, և մարդկանց կալանավորում են՝ օրենքին դեմ գնալով»,-ասաց նա:
Նրա խոսքով՝ առայժմ ընդհանուր քննության մասին որևէ գնահատական տալ չի կարող, քանի որ դեռևս չկա դատավճիռ:

The Moscow City Court’s Presidium revoked today the decision on extension of arrest of Hrachia Harutyunyan – the Armenian truck driver who crashed into a bus near Moscow last year. 18 people died in the accident.
The Presidium found violations in the decision of Tverskoy Court’s Judge Yelena Stashina of December 13, 2013 and sent the case for reconsideration.
The Harutyunyan case is now in the stage of consideration on the merits. Harutyunyan’s arrest has been repeatedly extended since the decision of December 13, 2013.
The crash occurred on July 13 of last year in Moscow’s Troitsk administrative district. Hrachia Harutyunyan’s truck loaded with crushed stone ploughed into a bus. 18 people died, over 60 others were injured in the crash.
The accident drew a wide response. Moscow traffic police and prosecutor’s office conducted checkups at numerous transportation companies. As a result, 9 thousand vehicles were banned from operation.
The hearings of Hrachia Harutyunyan’s case are held in Troitski Court of Moscow. He is charged with violation of traffic rules and using fake documents. The defendant denies the latter charge.