Փաշինյանը հանդիպել է բերման ենթարկվածներին. «Շատերը վնասվածքներ ունեին»
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը քիչ առաջ հանդիպել է այն քաղաքացիներին, ովքեր ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի շենքի դիմացից ոստիկանություն էին բերվել:
ՀԱԿ պատգամավորն ասաց, որ բերման ենթարկված բոլոր քաղաքացիների նկատամամբ վարչական իրավախախտումներ են կազմվել:
Բերման ենթարկվածներից Նարեկ Հակոբյանը, Ն. Փաշինյանի խոսքով, կասկածվում է ոստիկանների նկատմամբ բռնություն կատարելու մեջ. «Քրեական գործ հարուցված չէ, քանի որ դեռ նյութեր են նախապատրաստվում: Մնացածներների նկատմամբ վարչական վարույթ է հարուցել, երեք ժամվա ընթացքում ազատ կարձակվեն»:
Ն. Փաշինյանն ավելացրեց, որ ինքը կարողացել է հանդիպել է 20 քաղաքացու.
«Նրանցից շատերը վնասվածքներ ունեին»:
Բացի այդ` Ն. Փաշինյանն ասաց նաև, որ տպավորություն է ստացել, որ բերման ենթարկվածները բավական ուշացումով են տեղեկացել իրենց իրավունքներին.
«Ես այսպես եմ մտածում, որ ոստիկանությունում պետք է լինեն հատուկ ձևաթղթեր, և երբ մարդուն բերում են ոստիկանություն, առաջինը պետք է գրավոր ծանոթացնեն նրանց իրավունքներին, սակայն դա չի արվել»:

Пашинян встретился с задержанными. У многих есть телесные повреждения
Депутат парламента Армении от фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Никол Пашинян немногим ранее встретился с гражданами, подвергнутыми сегодня приводу в полицию во время акции протеста против повышения тарифов на электроэнергию перед зданием Комиссии по регулированию общественных услуг РА.
Депутат АНК заявил, что в отношении всех задержанных составлены протоколы об административных правонарушениях.
По словам Н.Пашиняна, из задержанных активистов – Нарек Акопян – подозревается в применении насилия в отношении полицейского. «Уголовное дело не возбуждено, поскольку пока подготавливаются материалы. В отношении большинства возбуждено административное производство, их освободят в течение трех часов», - заявил Никол Пашинян.
Депутат также отметил, что ему удалось встретиться с 20 задержанными гражданами. «У многих из них есть телесные повреждения», - сказал он.
Кроме того, как сообщил Н.Пашинян, создалось впечатление, что задержанные не были надлежащим образом проинформированы о своих правах. «Я считаю, что в полиции должны быть специальные формы и когда людей доставляют в отделение полиции, в первую очередь должны письменно знакомить их с правами, однако этого не было сделано», - заявил Н.Пашинян.