Կառավարությունը, հնարավոր է, չեղյալ համարի «Որոտան» ՀԷԿ-ի վաճառքը
«Հայկական Ժամանակի» տեղեկություններով, կառավարությունը չափազանց մոտ է «Որոտան հիդրոկասկադի» վաճառքի գործարքը չեղյալ համարելուն: Ըստ այդմ, վերջնական որոշումը դեռ չի կայացվել, բայց դա կարող է տեղի ունենալ ցանկացած պահի:
Այս տարվա հունվարի 29-ին Երևանում ամերիկյան «Կոնտուր գլոբալ հիդրոկասկադ» ընկերության և ՀՀ կառավարության միջև կնքվեց պայմանագիր, ըստ որի, ամերիկյան ընկերությունը 120 մլն դոլար էր վճարելու Որոտանի հիդրոկասկադի համար և ևս 70 միլիոն դոլարի ներդրում պետք է աներ:
Գործարքը, ըստ այդ պայմանագրի, պետք է ավարտված լիներ մինչև ապրիլի կեսը, սակայն մինչ օրս այն չի ավարտվել և գումարը վճարված չէ: Ոչ ամերիկյան կողմը և ոչ էլ ՀՀ կառավարությունը սպառիչ բացատրություններ չեն տալիս, թե ինչ խնդիրներ են ծագել:
Կառավարությունից ստացվող ոչ պաշտոնական տեսակետի համաձայն՝ գործարքը չեղյալ համարելը իրականում ոչ թե տնտեսական, այլ արտաքին քաղաքական և ներիշխանական դրդապատճառներ ունի: Դա Հայաստանի էներգետիկ համակարգի միակ օբյեկտն է, որը պետք է ձեռք բերեր ոչ ռուսական ընկերություն:

Haykakan Zhamanak: Vorotan Hydro Cascade deal to be cancelled
‘Haykakan Zhamanak’ daily writes that the Armenian government is close to the cancellation of the Vorotan Hydro Cascade sales transaction. A final decision has not been taken yet, but it may happen at any point.
On January 29 the Armenian government and a U.S. company, Contour Global Hydrocascade, signed an agreement in Yerevan, under which the U.S. company was to pay $120 million for the Vorotan Cascade and invest $70 million.
The deal was expected to finish by mid-April, but the sum has not been paid so far. Neither the American side nor the Armenian government gave an exhaustive explanation about the problems.
According to an unofficial opinion received from the government, the deal’s cancellation has foreign and domestic political reasons, rather than economic ones. It is the only facility of Armenia’s energy system that was expected to be purchased not by a Russian company.