ԿԲ-ը շուկայից դոլար է գնել, որպեսզի կասեցնի դրամի ամրապնդումը
Վերջին երկու շաբաթներին հայկական դրամի զգալի ամրապնդումը ՀՀ Կենտրոնական բանկի միջամտությամբ կասեցվել է։ Երեկ ֆոնդային բորսայում սակարկությունները սկսվել են 1 դոլարը 407.50 դրամով և փակվել 408.25 դրամով: Իրականացվել է բավական մեծ 10 միլիոն 400 հազար դոլարի գործարք: Այս մասին գրել է «Հայկական Ժամանակը»:
«Նկատելի է, որ ԿԲ-ն շուկայից դոլար է գնել, որպեսզի կասեցնի դրամի ամրապնդումը: Մոտ երկու շաբաթ առաջ դոլարը տատանվում էր 412-413 դրամի սահմաններում: Վերջին ամիսներին ԿԲ-ն միլիոնավոր դոլարներ էր ծախսում, որպեսզի դոլարը չանցնի 415 դրամի շեմը, իսկ այժմ սկսել է դոլար գնել, որպեսզի այն ներկայիս փոխարժեքից ցածր չիջնի: Թե ինչով է պայմանավորված դրամի նման կտրուկ արժևորումը. որևէ պաշտոնական պարզաբանում առայժմ չի ներկայացվել»,- հավելել է թերթը:

The notable appreciation of the Armenian dram in the past two weeks stopped following the intervention of the Central Bank of Armenia (CBA). Yesterday the opening and closing prices of the dollar on the stock exchange were 407.50 drams and 408.25 drams respectively, according to ‘Haykakan Zhamanak’ daily.
“A big deal of $10 million 400 thousand was conducted. It is noticeable that CBA purchased dollars to stop the dram’s appreciation. About two weeks ago the dollar fluctuated between 412-413 drams. In recent months CBA spent millions to prevent the dollar from exceeding 415 drams, while now the bank began purchasing dollars so that its current value will not decline. There is no official information about reasons for the dram’s sharp revaluation,” the paper writes.