Ա. Արզումանյան. Հուսով եմ՝ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցումը հավերժ կերկարաձգվի
Այս պահին Լեռնային Ղարաբաղի մաքսակետերի խնդրի բարձրացումը ձեռնտու չէ Ռուսաստանին, այն այժմ փորձում է բոլոր գործընկերների հետ ճշտել հարաբերությունները և հետո պատժել. Ադրբեջանին պատժել` Մաքսային միությանը չանդամակցելու համար, կամ Հայաստանին` անկախ լինելու փորձեր անելու համար: Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԳ նախկին նախարար, ԱԺ պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանը:
«Հույս ունեմ, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցումը հավերժ կերկարաձգվի և Հայաստանը մաս չի կազմի: Միության երկրներից Ղազախստանն ու Բելառուսը ոչ մի հետաքրքրություն չունեն մեր անդամակցության հետ կապված, իսկ արդեն Ռուսաստանը քաղաքական շահեր ունի. Ուկրաինային կորցնելուց հետո նրանք ամեն ինչ անում են, որ գոնե Ադրբեջանն անդամակցի Եվրասիական տնտեսական միությանը»,- ասաց պատգամավորը:
Նա կարծում է նաև, որ վերջին շրջանում սահմանի լարվածությունը նույնպես կապված է ԵՏՄ-ին անդամակցելու հետ:
«Ադրբեջանը երբ համոզվի, որ կարող է հարցը լուծել ռազմի դաշտում, նույն օրը պատերազմ կհայտարարի: Սա նշանակում է, որ մենք պետք է մշտապես պատրաստ լինենք պատերազմի»,- ասաց Ա. Արզումանյանը:
Ամփոփելով խոսքը` Ա. Արզումանյանը հույս հայտնեց, որ առաջիկայում կկայանա Սերժ Սարգսյան-Իլհամ Ալիև հանդիպումը, քանի որ սահմանային լարվածությունը մտահոգվելու առիթ է տալիս:

Арзуманян: Надеюсь, что процесс вступления Армении в ЕАЭС затянется навечно
Озвучивание вопроса таможенных границ с Нагорным Карабахом сейчас невыгодно России, поскольку она пытается сегодня выяснить отношения со всеми партнерами и затем наказать: Азербайджан – за отказ от вступления в Таможенный союз, Армению – за попытки быть независимой. Об этом заявил сегодня журналистам экс-министр иностранных дел Армении депутат парламента Александр Арзуманян.
«Надеюсь, что процесс вступления Армении в ЕАЭС затянется навечно. Из стран союза Казахстан и Беларусь не имеют никакой заинтересованности в нашем членстве, а у России есть политические интересы: после потери Украины, она делает все, чтобы хотя бы Азербайджан присоединился к Евразийскому экономическому союзу», - сказал Александр Арзуманян.
По мнению депутата, напряженность на границе в последнее время также связана со вступлением в Евразийский союз.
«Когда Азербайджан убедится, что может решить вопрос на поле битвы, объявит войну в тот же день. Это значит, что мы должны быть всегда готовы к войне», - заявил он.
Депутат выразил надежду, что встреча Серж Саргсян – Ильхам Алиев состоится в ближайшее время, поскольку напряженная ситуация на армяно-азербайджанской границе вызывает обеспокоенность.