Էլեկտրաէներգիան կթանկանա նաև Լեռնային Ղարաբաղում
ԼՂՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավոևող հանձնաժողովի այսօրվա նիստում միաձայն որոշվեց բավարարել «Արցախէներգո» ՓԲԸ-ի հայտը՝ սպառողներին վաճառվող էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացման վերաբերյալ։ Այս մասին տեղեկանում ենք karabakh-open.info-ից:
Հանձնաժողովի որոշմամբ ուղիղ մեկ ամսից 35 կՎ և բարձր լարմամբ սնվող սպառողների համար էլեկտրաէներգիայի 1 կՎ-ի գինը կկազմի 32.85 դրամ, 6(10) կՎ լարմամբ սնվող սպառողների համար` նույնպես 32.85 դրամ, 0.38 կՎ լարմամբ սնվող սպառողների (այդ թվում` բնակչության) համար ցերեկային սակագինը կկազմի 41.85 դրամ, գիշերային սակագինը` 36.85 դրամ/կՎտժ:
Նիստի ընթացքում հանձնաժողովի նախագահ Լևոն Մնացականյանը տեղեկացրեց, որ բնակչությունն առաջվա պես 1 կՎ էլեկտրաէներգիայի դիմաց կվճարի 25 դրամ, մնացած տարբերությունը կսուբսիդավորի կառավարությունը։
Այսօրվա նիստում որոշվեց բարձրացնել նաև «Արցախ ՀԷԿ»-ի կողմից առաքվող էլեկտրական էներգիայի սակագինը, որը կկազմի 21 դրամ/կՎտժ ներառյալ ավելացված արժեքի հարկը։ Այս որոշումը հանձնաժողովի կողմից նույնպես ընդունվեց միաձայն։
Թվում է, թե զարմանալի ոչինչ չկա, և սա սակագների սովորական բարձրացում է և, ինչպես ներկայացվեց նիստում, բնակիչների գրպանին այն չի ազդի, քանի որ կառավարությունը կսուբսիդավորի։

В Нагорно-Карабахской Республике повысился тариф на электроэнергию
Государственная комиссия по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции НКР сегодня в ходе заседания приняла единогласно решение удовлетворить заявку ЗАО «Арцахэнерго» о повышении тарифа снабжаемой потребителям электроэнергии. Об этом сообщает karabakh-open.info.
Согласно решению комиссии, ровно через месяц для потребителей напряжением 35кВ и выше цена 1кВ электроэнергии составит 32.85 драмов, для потребителей напряжением 6(10)кВ – также 32.85 драмов, для потребителей напряжением 0.38кВ (в том числе населения) дневной тариф составит 41.85 драмов, ночной тариф – 36.85 драм/кВтч.
В ходе заседания председатель комиссии сообщил, что население будет, как и прежде, платить за 1кВ электроэнергии 25 драмов, остальную разницу будет субсидировать правительство НКР.
На сегодняшнем заседании был повышен также тариф электроэнергии, отпускаемой «Арцах ГЭС», который составит 21 драм/кВтч, включая НДС. Решение принято единогласно.
Как было отмечено на заседании Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции НКР, это повышение тарифов не повлияет на жителей республики, поскольку субсидируется правительством.