Դիվերսիոն խմբի չեզոքացման ժամանակ հայ սպա է զոհվել. ՊՆ
«Այսօր Եղեգնաձոր քաղաքում տեղի ունեցած զորահանդեսի ժամանակ, որը նվիրված էր 4-րդ բանակային կորպուսի հիմնադրման 17 ամյակին, ՀՀ ՊՆ Սեյրան Օհանյանը հայտնեց, որ երեկ Քարվաճառի տարածքում հակառակորդի դիվերսիոն խմբի չեզոքացման ժամանակ հայ զինվորները ոչնչացրել են ևս մեկ դիվերսանտի, սակայն փոխհրաձգության ժամանակ զոհվել է հայ սպա և վիրավորվել է մի կին»,- այս մասին հայտնում է ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Օրերս հայտնել էին, որ Aysor.am-ի տեղեկություններով` հուլիսի 8-ին ադրբեջանական կողմը դիվերսիայի փորձ է արել Քարվաճառի ուղղությամբ:

Azerbaijani diversionist killed in operation of Armenian troops
An Azerbaijani diversionist who crossed into Nagorno Karabakh was killed in an operation of Armenian troops, Armenian Defense Ministry spokesman Artsrun Hovhannisyan said.
“During a parade held in Yeghegnadzor today on the occasion of the 17th anniversary of the creation of 4th army corps, Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan said that during the operation to neutralize an Azerbaijani commando group in Karvachar yesterday, Armenian servicemen killed yet another diversionist,” A. Hovhannisyan said.
According to him, an Armenian officer was killed and a woman received wounds in the exchange of fire.
Aysor.am reported earlier that on July 8 Azerbaijan attempted a commando raid in the Karvachar direction.