Սորոսի հիմնադրամը «պատերազմ» է հայտարարել ՀՀ ԿԳ նախարարին
«Հրապարակում» կարդում ենք. ««Բաց հասարակության ինստիտուտը»` «Սորոսի» Հայաստանի մասնաճյուղը, «պատերազմ» է հայտարարել ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանին: Այն մեկնարկել է անցյալ սեպտեմբերի 3-ից` Սերժ Սարգսյանի հայտնի հայտարարությամբ:
Թերթին հայտնի է դարձել, որ մի շարք ՀԿ-ներ բողոք են ներկայացրել Համաշխարհային բանկի ամերիկյան գրասենյակին` պահանջելով դադարեցնել կրթությանն ուղղված ֆինանսական աջակցությունը, քանի որ կրթական բարեփոխումներն անհրաժեշտ ուղիով չեն գնում: Մեղադրանքների թվում են գենդերային անհավասարության հետ կապված խնդիրները, Հայ առաքելական եկեղեցու դերի մեծացումը և ուսումնական գործընթացում մեծ մասնակցությունը, բուհերի քաղաքականացումը, ոչ արդյունավետ բարեփոխումները և այլն:
Այս շաբաթվա ընթացքում ամերիկյան պատվիրակությունը ժամանելու է Հայաստան` ուսումնասիրելու ՀԿ-ների դժգոհությունները և վերջնական որոշում կայացնելու»:

‘Hraparak’ paper writes that Open Society Institute – Soros Foundations network Armenia ‘has declared a war’ on Armenian Minister of Education and Science Armen Ashotyan.
The paper learned that a number of NGOs filed complaints to the U.S. office of the World Bank demanding suspension of financing of educational programs in Armenia. They said the reforms in the sphere are not carried out in the right direction, indicating in particular gender problems, the increased role of the Armenian Apostolic Church, and politicization of higher educational institutions.
An American delegation will visit Armenia this week to examine complaints of NGOs, after which a final decision will be taken.