Սորոսի հիմնադրամը «պատերազմ» է հայտարարել ՀՀ ԿԳ նախարարին
«Հրապարակում» կարդում ենք. ««Բաց հասարակության ինստիտուտը»` «Սորոսի» Հայաստանի մասնաճյուղը, «պատերազմ» է հայտարարել ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանին: Այն մեկնարկել է անցյալ սեպտեմբերի 3-ից` Սերժ Սարգսյանի հայտնի հայտարարությամբ:
Թերթին հայտնի է դարձել, որ մի շարք ՀԿ-ներ բողոք են ներկայացրել Համաշխարհային բանկի ամերիկյան գրասենյակին` պահանջելով դադարեցնել կրթությանն ուղղված ֆինանսական աջակցությունը, քանի որ կրթական բարեփոխումներն անհրաժեշտ ուղիով չեն գնում: Մեղադրանքների թվում են գենդերային անհավասարության հետ կապված խնդիրները, Հայ առաքելական եկեղեցու դերի մեծացումը և ուսումնական գործընթացում մեծ մասնակցությունը, բուհերի քաղաքականացումը, ոչ արդյունավետ բարեփոխումները և այլն:
Այս շաբաթվա ընթացքում ամերիկյան պատվիրակությունը ժամանելու է Հայաստան` ուսումնասիրելու ՀԿ-ների դժգոհությունները և վերջնական որոշում կայացնելու»:

«Грапарак»: Фонд «Сорос» объявил «войну» министру образования Армении
Газета «Грапарак» пишет, что «Институт открытого общества» - армянский филиал фонда «Сорос», объявил «войну» министру образования и науки Армении Армену Ашотяну.
Изданию стало известно, что ряд общественных организаций направили жалобу в американский офис Всемирного банка, требуя прекратить финансирование на содействие образовательных программ в Армении, поскольку реформы в этой сфере не осуществляются в нужном направлении. В частности, указываются гендерные проблемы, увеличение роли Армянской апостольской церкви, политизированность вузов.
На этой неделе Армению посетит американская делегация, которая изучит недовольство общественных организаций, после чего будет принято окончательное решение.