Իսրայելը սկսել է ցամաքային գործողությունը Գազայի հատվածում
Տեղական ժամանակով 22.00-ին իսրայելական զինուժը և զրահատեխնիկան մուտք են գործել Գազայի հատված՝ սկսելով ցամաքային գործողությունը:
BBC-ի փոխանցմամբ՝ իսրայելցի զինվորականները նշել են, որ ցամաքային գործողությունը Գազայի հատվածում երկու շաբաթ շարունակվող գործողության մասն է:
Գեներալ Մոտի Ալմոզի խոսքով՝ իսրայելական բանակը հուժկու հարձակում է սկսել և իրականացնում է քաղաքական ղեկավարության հրամանը: Նա նշել է, որ իրենց նպատակն է ուժեղ հարված հասցնել Գազայի հատվածում տեղակայված «ՀԱՄԱՍ» ահաբեկչական կազմակերպության ռազմական ենթակառուցվածքներին:
Նշվում է, որ ցամաքային գործողությանը նախորդել է ուժեղ հրետակոծությունը:
Իսրայելի տարածքը հրթիռակոծությունից պաշտպանում է «Երկաթե գմբեթ» հակահրթիռային համակարը: Համակարգը, որն առաջին անգամ սկսել է կիրառվել 2011թ.-ից, հնարավորություն է տալիս 150 կմ շառավիղով պաշտպանել իսրայելական քաղաքները հրթիռակոծություններից: 2012թ.-ին «Երկաթե գմբեթը» կարողացել է խոցել պաղեստինցիների արձակած 421 հրթիռները:
Իսրայելական իշխանությունները Գազայում իրականացնում են «Protective Edge» գործողությունը, որի շրջանակներում հարձակման է ենթարկվել 550 թիրախ, այդ թվում 31 թունել և 60 հրթիռային համակար

Махмуд Аббас призвал Израиль к прекращению наземной операции в Газе
Палестинский президент Махмуд Аббас призвал к прекращению наземной операции израильской армии в секторе Газа, передает Русская служба ВВС.
Выступая в Египте, он заявил, что действия Израиля приведут только к новому кровопролитию, усложнив мирный процесс.
Соединенные Штаты в свою очередь призвали израильтян действовать как можно более осторожно и по возможности избежать эскалации конфликта.
В телефонном разговоре с премьер-министром Израиля госсекретарь США подтвердил право израильтян на самооборону, однако подчеркнул необходимость как можно скорее установить режим прекращения огня.
Иордания призвала срочно созвать Совет Безопасности ООН.
Израиль начал наземную операцию в секторе Газа в четверг вечером.
Израиль подчеркивает, что цель операции – прекращение ракетных обстрелов со стороны ХАМАС и уничтожение тоннелей, по которым в Газу контрабандным путем поступает оружие.