ՀՀ վարչապետ. Որոտանի ՀԷԿ-ի վաճառքը պետք է կայանա ի շահ մեր պետության
Դիլիջան կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը պատասխանել է ԶԼՄ ներկայացուցիչներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի: Այս մասին հայտնում են Կառավարությունից:
Անդրադառնալով «Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների համալիր» ՓԲԸ-ի վաճառքին վերաբերող հարցին՝ երկրի վարչապետը նշել է.
«Որոտանի ՀԷԿ-ը չօտարելու նպատակ մենք չունենք: Նոր կառավարությունն ամեն ինչ անում է, որպեսզի այդ գործարքը կայանա, բայց կայանա ի շահ մեր պետության ու տնտեսության և պահպանվեն օրենքի բոլոր կետերը: Իհարկե, կան թերություններ և կետեր, որոնք ընդունելի չեն, օրինակ, շահութաբերության սանդղակը շատ բարձր է՝ 23.5 տոկոս, որին ես սկզբունքորեն դեմ եմ: Չի կարող լինել այնպիսի մի գործարք, որի դեպքում ապագա գնորդը 23.5 տոկոս շահութաբերություն ունենա: Մեր երկրում այդպիսի գործարք չի եղել, և այժմ աշխատում ենք այդ կարևոր փաստի վրա: Մենք կարևորում ենք ամերիկյան խոշոր ընկերության կողմից 180 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք ներդրումը մեր տնտեսությունում: Ինչ վերաբերում է ընկերության նկատմամբ վստահությանը, ապա ես որևէ մութ բան չեմ տեսնում, քանի որ մենք արդեն 2-3 ամիս թափանցիկ աշխատում ենք: Որևէ ճնշում կամ ազդեցություն չկա: Լուրեր են շրջանառվում նաև, որ գործարքն ուզում ենք անվավեր համարել և օտարել ռուսական որևէ կազմակերպության: Եթե այն անվավեր լինի, քանի դեռ վարչապետ եմ, դեմ եմ լինելու Որոտանի ՀԷԿ-ը որևէ այլ երկրի գործարարին օտարելուն: Մենք առաջարկել ենք ամերիկյան կողմին մեր մոտեցումները, սկզբունքորեն այն բոլոր կետերը, որոնց հետ համաձայն չենք: Իրենք կտան կարծիք. եթե կհամաձայնվեն՝ լավ, եթե ոչ՝ գործարքը չի կայանա և չենք օտարի Որոտանի ՀԷԿ-ը»:
ՀՀ կառավարության երեկվա նիստում՝ «Նաիրիտ-2» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի վերաբերյալ ընդունված որոշման կապակցությամբ Հովիկ Աբրահամյանն ասել է. «Այնտեղ կա կուտակված պարտք, և մեզ անհրաժեշտ է 3-4 օր քննարկելու և որոշում կայացնելու համար: Մենք հետամուտ ենք լինելու, որպեսզի յուրաքանչյուր գործընթաց ունենա իր իրական պատկերը: Որևէ խոչընդոտ չեմ տեսնում, կաշկանդվածություն չկա, և եթե կան մարդիկ, ովքեր մեղավոր են եղել այդ իրադարձություններում, պատասխան են տալու»:
Վարչապետը խոսել է նաև ՀՀ կառավարության տնտեսական քաղաքականության առաջնահերթությունների մասին՝ ընդգծելով. «Հայաստանի քաղաքացու բարեկեցությունն ուղղակիորեն կախված է մեր տնտեսության զարգացումից, ինչից էլ կածանցվեն մեր հաջողությունները բոլոր բնագավառներում»:

H. Abrahamyan: Vorotan Hydro Cascade sale should be in state interests
During his working visit to Dilijan, Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan responded to questions of mass media representatives, according to the press office of the government.
When speaking about the sale of Vorotan Hydro Cascade CJSC, the prime minister said:
“The new government does everything so that this deal will be concluded in the interests of our state and economy and all the clauses of the law be observed. Of course, there are flaws and unacceptable clauses, for example, a very high rate of profitability – 23.5% and I am firmly against it. There can be no deal in which the future buyer will have profits of 23.5%. There has been no such deal in our country and we are now working on this important issue. We attach importance to the big U.S. company’s investments of $180 million in our economy.”
As regards trust in that company, Hovik Abrahamyan said there is nothing suspicious. “I don’t see anything ‘dark’ here as we have worked transparently for 2-3 months. No pressure has been put. It is also rumored that we want to cancel the deal and transfer the hydro cascade to a Russian company. If the deal is invalidated during my premiership, I will be against the transfer of Vorotan Hydro Cascade to a businessman of any other country. We informed the American side about our approaches, all those clauses we do not agree with. They will inform us about their opinion: if they agree, very well, if they don’t - then the deal will not go ahead and we will not sell Vorotan Cascade to Russia,” H. Abrahamyan said.
As for the decision concerning Nairit-2 CJSC shares taken at the government session today, H. Abrahamyan said: “The question is that debt was accumulated and we need to continue discussions for 3-4 days to take a decision”.
The prime minister also discussed the economic policy of the government, noting that the welfare of Armenian citizens depends on economic development of the country.