ՀՀ վարչապետ. Որոտանի ՀԷԿ-ի վաճառքը պետք է կայանա ի շահ մեր պետության
Դիլիջան կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը պատասխանել է ԶԼՄ ներկայացուցիչներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի: Այս մասին հայտնում են Կառավարությունից:
Անդրադառնալով «Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների համալիր» ՓԲԸ-ի վաճառքին վերաբերող հարցին՝ երկրի վարչապետը նշել է.
«Որոտանի ՀԷԿ-ը չօտարելու նպատակ մենք չունենք: Նոր կառավարությունն ամեն ինչ անում է, որպեսզի այդ գործարքը կայանա, բայց կայանա ի շահ մեր պետության ու տնտեսության և պահպանվեն օրենքի բոլոր կետերը: Իհարկե, կան թերություններ և կետեր, որոնք ընդունելի չեն, օրինակ, շահութաբերության սանդղակը շատ բարձր է՝ 23.5 տոկոս, որին ես սկզբունքորեն դեմ եմ: Չի կարող լինել այնպիսի մի գործարք, որի դեպքում ապագա գնորդը 23.5 տոկոս շահութաբերություն ունենա: Մեր երկրում այդպիսի գործարք չի եղել, և այժմ աշխատում ենք այդ կարևոր փաստի վրա: Մենք կարևորում ենք ամերիկյան խոշոր ընկերության կողմից 180 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք ներդրումը մեր տնտեսությունում: Ինչ վերաբերում է ընկերության նկատմամբ վստահությանը, ապա ես որևէ մութ բան չեմ տեսնում, քանի որ մենք արդեն 2-3 ամիս թափանցիկ աշխատում ենք: Որևէ ճնշում կամ ազդեցություն չկա: Լուրեր են շրջանառվում նաև, որ գործարքն ուզում ենք անվավեր համարել և օտարել ռուսական որևէ կազմակերպության: Եթե այն անվավեր լինի, քանի դեռ վարչապետ եմ, դեմ եմ լինելու Որոտանի ՀԷԿ-ը որևէ այլ երկրի գործարարին օտարելուն: Մենք առաջարկել ենք ամերիկյան կողմին մեր մոտեցումները, սկզբունքորեն այն բոլոր կետերը, որոնց հետ համաձայն չենք: Իրենք կտան կարծիք. եթե կհամաձայնվեն՝ լավ, եթե ոչ՝ գործարքը չի կայանա և չենք օտարի Որոտանի ՀԷԿ-ը»:
ՀՀ կառավարության երեկվա նիստում՝ «Նաիրիտ-2» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի վերաբերյալ ընդունված որոշման կապակցությամբ Հովիկ Աբրահամյանն ասել է. «Այնտեղ կա կուտակված պարտք, և մեզ անհրաժեշտ է 3-4 օր քննարկելու և որոշում կայացնելու համար: Մենք հետամուտ ենք լինելու, որպեսզի յուրաքանչյուր գործընթաց ունենա իր իրական պատկերը: Որևէ խոչընդոտ չեմ տեսնում, կաշկանդվածություն չկա, և եթե կան մարդիկ, ովքեր մեղավոր են եղել այդ իրադարձություններում, պատասխան են տալու»:
Վարչապետը խոսել է նաև ՀՀ կառավարության տնտեսական քաղաքականության առաջնահերթությունների մասին՝ ընդգծելով. «Հայաստանի քաղաքացու բարեկեցությունն ուղղակիորեն կախված է մեր տնտեսության զարգացումից, ինչից էլ կածանցվեն մեր հաջողությունները բոլոր բնագավառներում»:

О.Абраамян: Продажа «Воротанской КГЭС» должна быть в интересах государства
В ходе рабочего визита в Дилижан премьер-министр Армении Овик Абрамян ответил на вопросы, интересующие представителей армянских СМИ, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Касаясь вопроса продажи ЗАО «Воротанский каскад ГЭС», премьер-министр Армении заявил:
«Новое правительство делает все, чтобы эта сделка состоялась в интересах нашего государства и экономики и соблюдались все пункты закона. Конечно, есть недостатки и пункты, которые неприемлемы, к примеру, очень высокий уровень доходности – 23.5%, и я принципиально против этого. Не может быть такой сделки, при которой будущий покупатель имел бы 23.5% прибыльности. В нашей стране такой сделки не было, и сейчас мы работаем над этим важным вопросом. Мы придаем важность инвестициям американской крупной компании в нашу экономику в размере 180 млн. долларов США».
Что касается доверия к этой компании, то Овик Абрамян подчеркнул, что в этом нет ничего сомнительного. «Я не вижу здесь ничего «темного», поскольку мы прозрачно работаем уже в течение 2-3 месяцев. Нет никакого давления. Муссируются также слухи о том, что мы хотим посчитать сделку недействительной и передать ГЭС какой-либо российской компании. Если сделка будет объявлена недействительной, пока я занимаю пост премьер-министра, я буду против отчуждения Воротанской КГЭС в пользу предпринимателя какой-либо другой страны. Мы предложили американской стороне наши подходы, принципиально все те пункты, с которыми не согласны. Они сообщат нам о своем мнении: если согласятся – хорошо, если нет – то сделка не состоится, и не будем отчуждать Воротанский КГЭС России», - сказал премьер.
В связи с принятым накануне на заседании правительства решением об акциях ЗАО «Наирит-2», Овик Абраамян заявил: «Здесь есть накопленная задолженность и нам необходимо продолжить обсуждение еще 3-4 дня для принятия решения».
Премьер-министр Армении обратился и к экономической политике правительства, подчеркнув, что благосостояние гражданина Армении напрямую зависит от развития экономики страны.