Այսօր դատարանը կլսի Հրաչյա Հարությունյանի վերջին խոսքը
Այսօր Մոսկվայի Տվերսկոյ դատարանում վերջին խոսքի իրավունք կտրվի 18 մարդու մահվան պատճառ դարձած վթարի գործով մեղադրյալ Հրաչյա Հարությունյանը:
Նրա խոսքից հետո դատարանը, ըստ կարգի, պետք է անցնի խորհրդակցական սենյակ՝ դատավճիռ կայացնելու:
Նշենք, որ նա կալանքի տակ է գտնվում 2013-ի հուլիսից: Մեղադրողը Հ. Հարությունյանի համար պահանջել է 7 տարվա ազատազրկում:
Ավելի վաղ Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Հ. Հարությունյանի փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանը ասել է, որ կեղծ փաստթղթերի տրամադրման մասով դատարանը պետք է արդարացնի Հ. Հարությունյանին, քանի որ գործի նյութերի համաձայն՝ այս մեղադրանքը հիմնավորված չէ, իսկ երթևեկության կանոնների և տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնների խախտման վերաբերյալ խնդրել են դատարանին ավելի մեղմ պատիժ նշանակել, հաշվի առնելով այն, որ նա անկեղծ զղջացել է իր արարքի համար և կան մեղմացուցիչ հանգամանքներ:

Hrachia Harutyunyan, an Armenian truck driver who is accused of a causing a road accident near Moscow last year that killed 18 people, will make his last plea in Moscow’s Troitsky court today.
According to Echo of Moscow radio station, following his speech the judges will hold a consultation to pass a sentence that may be announced today. The prosecutor earlier requested seven years in prison for Harutyunyan.
Hrachia Harutyunyan has been in police custody since July 2013. He pleaded guilty to causing the crash that occurred on July 13 of last year in the so-called new Moscow. Harutyunyan’s truck loaded with crushed stones ploughed into a passenger bus. 18 people were killed, over 60 others received injuries in the accident.