Թուրքիայի նախագահը Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն է
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ժողովրդական քվերակության արդյունքներով հաղթող է ճանաչվել Թուրքիայի նախագահի ընտրություններում: Նրա անձնական վարկանիշը 10 %-ով ավելի բարձր է եղել, քան իշխող «Արդարության և զարգացման» կուսակցության վարկանիշը (43%):
Երկրի նախագահի ընտրությունները առաջին անգամ անցկացվել են համաժողավրդական քվերակությամբ, մինչև այդ Թուրքիայի հանրապետության ղեկավարին ընտրել է խորհրդարանը:
Քվերակությանը մասնակցել է ընտրելու իրավունք ունեցողների 80 %-ը: Նախկին վարչապետի օգտին քվեարկել է 81 նահանգներից 61-ը:
Էրդողանը ստացել է 13.1 մլն քվե, Էքմելեդդին Իհսանօղլուն՝ 8.9 մլն քվե, իսկ Սելահադդին Դեմիրթաշը՝ 2.1 մլն քվե:
Էրդողանը 12 տարի եղել է Թուրքիայի վարչապետ, ևս 10 տարի կարող է լինել երկրի նախագահ, եթե առաջին ժամնկետի սպառվելուց հետո նորից ընտրվի նախագահ:

Outgoing PM Recep Tayyip Erdogan has hailed his victory in Turkey's first direct presidential election as a new era for the country, the BBC reported.
He told thousands of supporters from the balcony of his AK Party's HQ in Ankara his victory was for all Turks, not just those who had voted for him.
Mr Erdogan secured about 52% of the vote, to avoid any run-off.
Mr Erdogan wants to secure more power for the presidency but his opponents fear increasingly authoritarian rule.
Until now the presidency has been largely ceremonial.
Mr Erdogan has been prime minister since 2003 and was barred from standing for another term.
He will be inaugurated on 28 August.
The AK Party must now appoint a party leader and prime minister-designate. Analysts say it is likely to be one Mr Erdogan can control.