Նաիրա Զոհրաբյանը Ադրբեջանում սպանված հայ գերու հարցով դիմել է ԵԽԽՎ
Ադրբեջանում սպանված հայ գերի, Չինարի գյուղի բնակիչ 31-ամյա Կարեն Պետրոսյանի հարցով ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն այսօր պաշտոնական նամակ է հղել Եվրոպական Խորհրդարանի նախագահին, ԵԽ գլխավոր քարտուղարին, ԵԽԽՎ նախագահին և ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարին։
Նամակը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Եվրոպական Խորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցին
ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդին
ԵԽԽՎ նախագահ Ան Բրասյորին
ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուիժնիկսին
Օգոստոսի 7-ին տեղանքում մոլորված և հայ-ադրբեջանական սահմանը պատահականորեն հատած Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանը օգոստոսի 8-ին սպանվեց Ադրբեջանում։ ԵԽ նախարարների կոմիտեում նախագահող Ադրբեջանի պաշտոնական քարոզչամեքենաները, խախտելով միջազգային բազմաթիվ կոնվենցիաներ, խախտելով Ժնևյան կոնվենցիան, ողջ աշխարհին ներկայացրեցին վիդեոկադրեր, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինվորականներն ու իր վայրագություններով հայտնի գեներալ-լեյտենանտ Ռովշան Աքպերովը նվաստացնում հայ քաղաքացուն։ Հենց ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած վիդեոկադրերից հստակ երևում է, որ Կարեն Պետրոսյանը, ով գերեվարվել էր օգոստոսի 7-ին, եղել է քաղաքացիական հագուստով, իսկ արդեն Ադրբեջանի հրամկազմի հարցաքննության ժամանակ նա զինվորական համազգեստով էր։
Ողջ այս թատերականացված շոուն, բնականաբար, արվել էր մեկ բանի համար, որպեսզի փորձ արվի տպավորություն ստեղծել, թե հայ երիտասարդը դիվերսանտ է։ Սակայն, այդ անհեթեթությունը անմիջապես հերքեց «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական գործակալությունը, հեռարձակելով վիդեոռեպորտաժ սահմանային ադրբեջանական գյուղի բնակիչների հետ զրույցից, ուր նրանք փաստում են, որ երիտասարդը եղել է քաղաքացիական հագուստով, իրենցից թեյ է խնդրել, և չէր կարող դիվերսանտ լինել։
Հայ քաղաքացուն նվաստացումների և կտտանքների ենթարկելուց հետո, ինչը ադրբեջանական զինուժը նկարահանում և ցուցադրում է իր քարոզչամեքենաներով, հաջորդ օրը՝ օգոստոսի 8-ին, ադրբեջանական կողմը հայտարարում է, որ Կարեն Պետրոսյանը մահացել է սիրտ-անոթային անբավարարվածությունից։
Նշեմ, որ 31-ամյա երիտասարդը առողջական որևէ խնդիր չի ունեցել, ուստի ակնհայտ է, որ նա տանջամահ է արվել ու սպանվել։ Ադրբեջանը ԵԽ անդամ երկիր է, որը այս ամիսներին նախագահում է ԵԽ նախարարների կոմիտեում։ Մի երկիր, որը վավերացրել է միջազգային բազմաթիվ կոնվենցիաներ, այդ թվում՝ Ժնևյան կոնվենցիան, որոնք ենթադրում են գերիների հանդեպ պատշաճ վերաբերմունք։ Սակայն, ԵԽ նախարարների կոմիտեում նախագահող երկիրը բացահայտորեն և լկտիաբար ոտնահարում է ցանկացած միջազգային իրավունք։ Ակնհայտ է, որ Կարեն Պետրոսյանի սպանության ողջ պատասխանատվությունը կրում են Ադրբեջանի իշխանություններն ու անձամբ նախագահ Ալիևը, և եթե մենք ուզում ենք չկորցնել հավատն արդարության ու արդարադատության հանդեպ, այս անմարդկային դեպքի մեղավորները պետք է պատասխան տան։
Ես ակնկալում եմ Ձեր արձագանքն ու հստակ գնահատականը տեղի ունեցածին և ուզում եմ հուսալ, որ Եվրոպական խորհրդարանում, Եվրոպայի Խորհրդի խորհրդարանական Վեհաժողովում անպայմանորեն կքննարկվի տեղի ունեցածը, կարվեն համապատասխան եզրահանգումներ։ ԵԽ նախարարների կոմիտեում նախագահող Ադրբեջանը պետք է պատասխան տա հայ քաղաքացու սպանության համար։ Սա միանշանակ է։ Կից ուղարկում եմ նաև տեսասկավառակ, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինվորականները նվաստացնում հայ քաղաքացուն, ինչպես նաև «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական գործակալության ռեպորտաժը՝ Չինարի գյուղին սահմանակից ադրբեջանական գյուղից, ուր գերի էր ընկել Կարեն Պետրոսյանը։
Հարգանքով՝ ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյան»:

По вопросу убитого в Баку пленного Зограбян направила письмо в ПАСЕ
По вопросу взятого 7 августа в плен и убитого на следующий день жителя села Чинари Карена Петросяна депутат Национального Собрания Армении Наира Зограбян сегодня направила официальное письмо председателю Европейского парламента, генеральному секретарю Совета Европы, председателю ПАСЕ и комиссару Совета Европы по правам человека.
В письме, в частности, говорится:
«Заблудившийся и случайно пересекший армяно-азербайджанскую границу 7 августа житель села Чинари Тавушской области Армении Карен Петросян 8 августа был убит в Азербайджане. Официальная пропагандистская машина председательствующего в Комитете министров СЕ Азербайджана, нарушив многочисленные международные конвенции, всему миру показала видеокадры, как азербайджанские военнослужащие и известный своими зверствами генерал-лейтенант Ровшан Акперов мучают гражданина Армении. Именно на распространенных азербайджанскими СМИ видеокадрах четко видно, что Карен Петросян, которого взяли в плен 7 августа, был в гражданской одежде, а уже во время допроса он оказался в камуфляже. Все это инсценированное шоу, естественно, было сделано ради одной цели – создать впечатление, что Карен Петросян, якобы, армянский диверсант. Однако эту нелепость сразу же опровергла азербайджанская служба радиостанции «Свобода», показав видеорепортаж с участием жителей приграничного азербайджанского села, где последние констатировали, что пленный был в гражданской одежде, попросил у них чаю и не мог быть диверсантом. После пыток, которые азербайджанские ВС засняли и показали через свои пропагандистские каналы, на следующий день, 8 августа, азербайджанская сторона заявила, что Карен Петросян скончался от сердечной недостаточности. Отмечу, что у 31-летнего молодого человека не было проблем со здоровьем, поэтому очевидно, что его замучили и убили.
Азербайджан является страной-членом Совета Европы и председательствует в течение этих месяцев в Комитете министров СЕ, страной, которая ратифицировала многочисленные международные конвенции, в том числе Женевскую конвенцию, подразумевающую подобающее отношение к пленным. Однако председательствующая в Комитете министров СЕ страна откровенным и наглым образом попирает нормы международного права. Очевидно, что всю ответственность за гибель Карена Петросяна несут власти Азербайджана и лично президент Ильхам Алиев, и если мы не хотим потерять веру в справедливость и правосудие, виновные этого бесчеловечного поступка должны ответить. Я ожидаю вашего отклика и четкой оценки в связи со случившимся и хочу надеяться, что в Европейском парламенте, в Парламентской ассамблее Совета Европы обязательно будет обсуждено произошедшее, будут сделаны соответствующие заключения. Председательствующий в Комитете министров СЕ Азербайджан должен ответить за убийство армянского гражданина. Это – однозначно.
Отправляю также видеодиск, рассказывающий о том, как азербайджанские военнослужащие унижают гражданина Армении, а также репортаж азербайджанской службы радиостанции «Свобода» из граничащего с селом Чинари азербайджанского села, куда попал в плен Карен Петросян».