Ռուսաստանը չի մասնակցի ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին. Հրավիր չի եղել
Ռուսական կողմը հրավեր չի ստացել մասնակցելու Դուբլինում սեպտեմբերին նախանշված ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին, որի ընթացքում քննարկման առանցքային թեմաներից մեկն է լինելու Ռուսաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների հեռանկարները: Այս մասին գրում է «Կոմերսանտ» պարբերականը՝ վկայակոչելով ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում դիվանագիտական անանուն աղբյուրները:
Սեպտեմբերի 4-5-ին կայանալիք գագաթաժողովի ժամանակ դաշինքի անդամ պետությունները քննարկելու են հավաքական պաշտպանության մեխանիզմներն ընդլայնելու, ռազմական ծախսերն ավելացնելու և Ուկրաինայի հետ հարաբերություններն ամրապնդելու վերաբերյալ հարցեր: Ինչպես ասված է դաշինքի տարածած պաշտոնական հաղորդագրության մեջ՝ «ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովը գումարվելու է պատմական առանցքային ժամանակահատվածում, երբ գլոբալ անվտանգությունն առավել անկայուն է դառնում, ինչպես դա ցույց տվեցին Ուկրաինայում Ռուսաստանի գործողությունները»:
Չնայած, որ նախանշված քննարկվելիք թեմաներից շատերն առնչվում են Ռուսաստանի Դաշնությանը, ՆԱՏՕ-ի պաշտոնյաները «նպատակահարմար չեն գտել դրանց քննարկմանը հրավիրել նաև ռուսական կողմի ներկայացուցիչներին»:
Ռուսական դիվանագիտական շրջանակներից թերթին հայտնել են, որ ռուսական կողմն առանձնապես հրավեր չի էլ ակնկալել, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ դեռևս ապրիլ ամսին դաշինքը կասեցրել էր Ռուսաստանի հետ փաստացի համագործակցությունը:
«Դա մեր նախաձեռնությունը չի եղել, մենք պատրաստ էինք շարունակել համատեղ աշխատանքը: Ափսոսում ենք, որ սառեցվել են կարևոր նախագծեր: Այժմ գնդակը դաշինքի դաշտում է, ինքներս քայլեր չենք ձեռնարկելու»,- ասել է ռուս դիվանագետը, ում անունը չի նշվում:
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում նաև հույս են հայտնել, թե դաշինքի գլխավոր քարտուղար, ուկրաինական դեպքերի հետ կապված Ռուսաստանին բազմիցս ագրեսիայի մեջ մեղադրած Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենի հեռացումից հետո հնարվոր է հարաբերությունների բարելավման միտումներ առաջանան:
Հավելենք, գագաթաժողովին ակնկալվում է, որ Հյուսիս-ատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները կստանձնի Նորվեգիայի նախկին վարչապետ Յենս Ստոլտենբերգը:

Russia claims exclusion from NATO summit on Ukraine
Russian diplomats say they have been excluded from an upcoming summit of NATO member countries in Wales, Kommersant reported Monday, citing an unidentified diplomatic source, according to The Moscow Times.
The source noted that many of the themes to be discussed at the summit directly affect Russia, and that even "in the current circumstances in Moscow they were not counting on this," Kommersant reported.
The summit, to be held on Sept. 4-5, was initially expected to focus on terrorism and cybercrime, but will now largely revolve around the ongoing conflict in Ukraine and the military alliance's increasingly frosty relations with Russia.
"NATO's summit meeting in Wales comes at a critical time in the alliance's history when the global security environment is becoming increasingly unpredictable and unstable — as Russia's actions in Ukraine have shown," the organization's press release on the summit read.
The themes to be discussed at the summit include "the readiness of the alliance to enforce collective defense," and "relations with Russia and stronger ties with Ukraine."
According to the summit's agenda, Ukraine President Petro Poroshenko will attend a meeting of the NATO-Ukraine Commission on the first day of the summit.
Though NATO has not confirmed Russia's claim it hadn't been invited, the summit comes at a particularly sensitive time in relations between the two parties — with both sides having accused each other of aggressive actions since the conflict in Ukraine began with the ouster of Kremlin-backed Ukrainian President Viktor Yanukovych in February.
NATO General Anders Fogh Rasmussen on Friday condemned the entry of Russia's aid convoy into Ukraine without Kiev's consent accusing it of continuing to "deepen the crisis in the region, which Russia itself has created and has continued to fuel."