Մահացած զինվորի գործով սպանության մեղադրանք է առաջադրվել նրա ծառայակցին
2014թ. օգոստոսի 28-ին ՀՀ ՊՆ N զորամասի մարտական դիրքերից մեկում հրազենային վիրավորումից մահացած ժամկետային զինծառայող, շարքային Վլադիմիր Ալեքսանի Հայրապետյանի գործով ձերբակալված պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Սիմոն Սարգսի Մկրտչյանին սպանության հոդվածով մեղադրանք է առաջադրվել: Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՊՆ Քննչական ծառայության ավագ սպա Մերի Սարգսյանը:
«Մեղադրանքն առաջադրվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (սպանություն): Մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը երկու ամսով»,- ասաց Մերի Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ զինծառայողի մահվան փաստով քրեական գործ էր հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365 հոդվածի 3-րդ մասով (մարտական հերթապահություն կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելը՝ որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ):

Conscript Simon Mkrtchyan has been detained and charged with murder in connection with the death of another conscript, Private Vladimir Hayrapetyan who died of a gunshot wound in a military unit of Armenian Defense Ministry on August 28, 2014. Aysor.am learned this from Mary Sargsyan, a senior officer of Defense Ministry’s Investigative Service.
“A charge has been brought against him under the Criminal Code’s Article 104 part 1 (murder). Two-month arrest was selected as a measure of restraint for the accused man,” M. Sargsyan said.
A criminal case was opened earlier over the soldier’s death under Article 365 part 3 of the Criminal Code (violation of combat duty regulations, resulting in grave consequences).