Զարուհի Փոստանջյան. Ուզում եք այդ գումարնեը ստանալ` ստացեք, բայց մի ստեք
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանին նույնպես Կառավարության կողմից ներկայացված Շրջակա միջավայրի պահպանության մասին օրենքը վստահություն չի ներշնչում: Իր ելույթում պատգամավորը նշեց, որ թեև բնապահպանության նախարարության ներկայացուցիչը վստահեցնում է, թե այս օրենքը քննարկվել է մի շարք ՀԿ-ների հետ, սակայն նա «չարաչար ստում է»:
«Մեզ վստահեցնում եք, թե ուրբաթ օրը քննարկել եք օրենքը ՀԿ-ների հետ, բայց դա այդպես չէ: Ընդմիջման ժամանակ մեզ մոտեցան ՀԿ-ների նեկայացուցիչներ, ովքեր նշեցին, որ օրենքում կան դրույթներ, որոնք հակասում են ապօրինի շինարարական նորմերին: Նրանց հավաստմամբ` նոր օրենքը թույլ կտա ավելացնել շինարարական խախտումները, ինչ էլ իր հերթին էլ ավելի կվատթարացնի իրավիճակը»,- նշեց պատգամավորը:
Արձագանքելով Փոստանջյանի հակադարձմանը` բնապահպանության փոխնախարար, հիմնական զեկուցող Սիմոն Պապյանը նշեց, որ շնորհակալ է մանրամասն քննարկելու համար, սակայն այս օրինագծից չեն խախտվի շինարարական այդ նորմերը:
«Կառավարությունը լուրջ հույսեր է փայփայում այս օրենքի հետ: Հավատացեք՝ ես չեմ ստում: Եթե մեկ օր առաջ այս օրենքը ընդունվի, դրանով շրջակա միջավայրի հետ կապված մի շարք խնդիրներ կլուծվեն: Այն տեսակը, որ ներկայացվել է ՀԿ-ներին այդ քննարկումների ժամանակ, հենց դատարանի կարգավորման խնդիրն է»,- ասաց Ս. Պապյանը` հավաստիացնելով, թե ՀԿ-ները ճիշտ չեն ընկալել:
«Հրատապության հարցը հասկանալի է: Ուզում եք այդ գումարնեը ստանալ` ստացեք, բայց մի ստեք: Մենք վստահ ենք, որ դրվել է մի նախագիծ, ներկայացվել` այլ նախագիծ: «Ժառանգությունը» ևս այս նախագծին դեմ է քվերակելու»,- հավելեց Զարուհի Փոստանջյանը:

Postanjyan: Heritage to vote against law on environmental protection
The draft law on environmental protection submitted by the Armenian government does not inspire trust in the member of Heritage parliamentary faction Zaruhi Postanjyan. In her speech, the deputy said that a representative of Nature Protection Ministry declared that the draft had been discussed with various NGOs, but it is not true.
“They assure us that on Friday the law was discussed with representatives of NGOs, but it is not true. Some members of NGOs approached us during the break. They said the law has provisions contradicting construction norms. In their words, the new law will allow increasing violations in construction sector, which will aggravate the situation,” she noted.
In response, Deputy Minister of Nature Protection, main speaker Simon Papyan expressed his gratitude for discussion of details, noting that the draft law does not violate any building norms.
“The government pins serious hopes on the law. The sooner the draft will be adopted, the faster several problems related to the environment will be solved,” Papyan said. In his words, the law’s provisions were misinterpreted by NGO members.
“The urgent adoption issue is clear. If you want to get funds – get them, but don’t lie. We are sure that quite a different draft is submitted today. Heritage faction will vote against it,” Mrs. Postanjyan said.