Զարուհի Փոստանջյան. Ուզում եք այդ գումարնեը ստանալ` ստացեք, բայց մի ստեք
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանին նույնպես Կառավարության կողմից ներկայացված Շրջակա միջավայրի պահպանության մասին օրենքը վստահություն չի ներշնչում: Իր ելույթում պատգամավորը նշեց, որ թեև բնապահպանության նախարարության ներկայացուցիչը վստահեցնում է, թե այս օրենքը քննարկվել է մի շարք ՀԿ-ների հետ, սակայն նա «չարաչար ստում է»:
«Մեզ վստահեցնում եք, թե ուրբաթ օրը քննարկել եք օրենքը ՀԿ-ների հետ, բայց դա այդպես չէ: Ընդմիջման ժամանակ մեզ մոտեցան ՀԿ-ների նեկայացուցիչներ, ովքեր նշեցին, որ օրենքում կան դրույթներ, որոնք հակասում են ապօրինի շինարարական նորմերին: Նրանց հավաստմամբ` նոր օրենքը թույլ կտա ավելացնել շինարարական խախտումները, ինչ էլ իր հերթին էլ ավելի կվատթարացնի իրավիճակը»,- նշեց պատգամավորը:
Արձագանքելով Փոստանջյանի հակադարձմանը` բնապահպանության փոխնախարար, հիմնական զեկուցող Սիմոն Պապյանը նշեց, որ շնորհակալ է մանրամասն քննարկելու համար, սակայն այս օրինագծից չեն խախտվի շինարարական այդ նորմերը:
«Կառավարությունը լուրջ հույսեր է փայփայում այս օրենքի հետ: Հավատացեք՝ ես չեմ ստում: Եթե մեկ օր առաջ այս օրենքը ընդունվի, դրանով շրջակա միջավայրի հետ կապված մի շարք խնդիրներ կլուծվեն: Այն տեսակը, որ ներկայացվել է ՀԿ-ներին այդ քննարկումների ժամանակ, հենց դատարանի կարգավորման խնդիրն է»,- ասաց Ս. Պապյանը` հավաստիացնելով, թե ՀԿ-ները ճիշտ չեն ընկալել:
«Հրատապության հարցը հասկանալի է: Ուզում եք այդ գումարնեը ստանալ` ստացեք, բայց մի ստեք: Մենք վստահ ենք, որ դրվել է մի նախագիծ, ներկայացվել` այլ նախագիծ: «Ժառանգությունը» ևս այս նախագծին դեմ է քվերակելու»,- հավելեց Զարուհի Փոստանջյանը:

Постанджян: «Наследие» проголосует против закона об охране окружающей среды
Представленный правительством Армении законопроект об охране окружающей среды не внушает доверия депутату от фракции «Наследие» Заруи Постанджян. В своем выступлении депутат отметила, что хотя и представитель министерства охраны природы заявил, что законопроект обсуждался с различными общественными организациями, однако это не соответствует действительности.
«Нас заверяют в том, что в пятницу закон был обсужден с представителями НПО, однако это не так. Во время перерыва к нам подошли представители НПО, которые отметили, что в законе есть положения, противоречащие нормам незаконного строительства. По их словам, новый закон позволит увеличить нарушения в сфере строительства, что в свою очередь ухудшит ситуацию», - сказала она.
В ответ заместитель министра охраны природы, основной докладчик Симон Папян отметил, что признателен за обсуждение деталей, однако законопроект не нарушает строительные нормы.
«Правительство связывает с этим законом серьезные надежды. Чем раньше будет принят этот законопроект, тем быстрее решится ряд проблем, связанных с окружающей средой», - сказал С.Папян. По его словам, положения закона были неправильно восприняты представителями НПО.
«Вопрос срочного принятия ясен. Хотите получить финансовые средства – получайте, но не лгите. Мы уверены, что сегодня представлен совершенно иной проект. Фракция «Наследие» проголосует против него», - заявила З.Постанджян.