Մանոյան. Նախագահների հանդիպումներից հետո Ադրբեջանը դժվար փոխի իր կեցվածքը
Ուելսում ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի մասնակցությամբ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումն ինչ-որ տեղ ԱՄՆ շահագրգռվածության արդյունք էր: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՅԴ Հայ դատի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանն` ընդգծելով, որ այդ հանդիպումը դրական է գնահատում:
Միևնույն ժամանակ` ՀՅԴ Հայ դատի գրասենյակի ղեկավարը հույս չունի, որ այս հանդիպումներից հետո Ադրբեջանը կփոխի իր կեցվածքը, որի պատճառով բանակցություններն առաջ չեն շարժվում.
«Այս հանդիպումներից հետո Ադրբենջանը, դժվար թե, փոխի իր կեցվածքը: Ամեն դեպքում միջնորդ պետությունները փորձում են նվազեցնել պատերազմի հավանականությունը»,- ասաց Կիրո Մանոյանը:
Նա անդրադարձավ նաև Հունաստանի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունմանը` ընդգծելով, որ  դեռ պետք է սպասել, թե ինչ կորոշի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը.
«Այս դեպքում կարող է լինել նույնն, ինչ Շվեյցարիայի  դեպքում: ՄԻԵԴ-ը կարող է հայտարարել, որ այն հակասում է խոսքի ազատության սկզբունքին»,- բացատրեց Կիրո Մանոյանը` ավելացնելով, որ կարող են լինել հակաքայլեր նաև Թուրքիայի կողմից:

Маноян: После встреч президентов Азербайджан вряд ли изменит свое поведение
Встреча президентов Армении и Азербайджана в Уэльсе с участием госсекретаря США Джона Керри является в какой-то мере результатом заинтересованности Соединенных Штатов. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами глава офиса Ай дата и по политическим вопросам АРФ «Дашнакцутюн» Киро Маноян.
В то же время Киро Маноян не надеется, что после проведенных встреч Азербайджан может изменить свое поведение, из-за которого переговоры по карабахскому урегулированию не продвигаются вперед.
«После этих встреч Азербайджан вряд ли изменит свое поведение. Во всех случаях, страны-посредники пытаются снизить вероятность войны», - сказал Киро Маноян.
Он обратился также к принятию парламентом Греции законопроекта, который предусматривает наказание за отрицание геноцида греков и армян, холокоста и нацизма. Киро Маноян отметил, что нужно пока подождать и посмотреть, что решит Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ).
«В этом случае может произойти то же, что и в случае с Швейцарией. ЕСПЧ может заявить, что это противоречит принципу свободу слова», - уточнил он. Киро Маноян отметил, что возможно также противодействие со стороны Турции.