Ադրբեջանում խոշտանգված Մամիկոն Խոջոյանի գործն ուղարկվել է ՄԻԵԴ
Ադրբեջանական գերության մեջ խոշտանգված տարեց հայ գյուղացի Մամիկոն Խոջոյանի գործը հինգշաբթի օրը պաշտոնապես ուղարկվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ): Խոջոյանի երեք զավակները գանգատ են ներկայացրել «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ և «Մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական կենտրոն»-ի աջակցությամբ: Այս մասին տեղեկանում ենք  «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ-ի տարածած հաղորդագրությունից:
Խոջոյանի ընտանիքը պահանջում է Ադրբեջանի կառավարության նկատմամբ քրեական հետապնդում` Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ, 3-րդ, 5-րդ, 13-րդ և 14-րդ հոդվածներով, որոնք արգելում են սպանությունը, խոշտանգումը, անմարդկային վերաբերմունքը և խտրականությունը: Նրանք նաև կոչ են անում լսել Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից խոշտանգումների ենթարկված քաղաքացիների համանման գործերը, ներառյալ Արթուր Բադալյանի և Կարեն Պետրոսյանի գործերը:
«Սա առանձնահատուկ դաժանության վառ օրինակ է անօգնական 77-ամյա մարդու նկատմամբ»,- ասել է ՄԻՊԵԿ իրավախորհրդատու Վահե Գրիգորյանը, ով ներկայացնելու է Խոջոյանի ընտանիքը Եվրոպական դատարանում:
«Խոջոյանը գերության սկզբից ևեթ ենթարկվել էր դաժան և վատ վերաբերմունքի, ինչը վերջնական արդյունքում հանգեցրեց նրա մահվան: Մենք դիմում ենք ՄԻԵԴ` Ադրբեջանի կառավարությանը պատասխանատվության կանչելու իր կատարած ծանր հանցագործության համար և ապահովելու, որ վերջ դրվի այդպիսի վերաբերմունքին»,- ասել է ԸԻԿ փաստաբան Քրիստինա Գևորգյանը:
Հայցվորները գանգատում ներկայացնում են Խոջոյանի խոշտանգման ապացույցներ, ինչպես նաև ցուցադրում են իշխանությունների կողմից Բաքվում անմեղ հայերի նկատմամաբ իրականացվող դաժան վերաբերմունքի պարբերական պատկերը:
Հունվար ամսին Խոջոյանի գերեվարումից հետո այլ անձիք ևս գերի են ընկել Ադրբեջանում` ենթարկվելով հրապարակային նվաստացման և վատ վերաբերմունքի: Վերջին դեպքերից մեկի ժամանակ Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանը գերեվարվել է սահմանի մոտ և հեռուստատեսությամբ ներկայացվել է որպես «դիվերսանտ», իսկ բանտարկությունից մեկ օր հետո սպանվել:
ՄԻԵԴ-ը քննարկելու է գանգատը ընդունելիության տեսանկյունից, որից հետո կարող է սկսվել դատական գործընթացը և կայացվել պարտավորեցնող վճիռ:

Семья Мамикона Ходжояна направила в ЕСПЧ иск против Азербайджана
Члены семьи Мамикона Ходжояна, погибшего после возвращения из азербайджанского плена, направили иск в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ). Жалоба представлена при содействии общественной организации «Против правового произвола» и «Европейского центра защиты прав человека».
Семья Ходжояна требует уголовного преследования в отношении правительства Азербайджана в соответствии со статьями 2, 3, 5, 13 и 14 Европейской конвенцией о защите прав человека, которые запрещают убийство, пытки, бесчеловечное отношение и дискриминацию. Они также призывают рассмотреть аналогичные дела граждан Армении, подвергшихся пыткам властями Азербайджана, в том числе дела Артура Бадаляна и Карена Петросяна.
«Это яркий пример особой жестокости в отношении беспомощного 77-летнего человека», - заявил адвокат Ваге Григорян, который представляет семью Ходжоян в Европейском суде по правам человека.
Напомним 77-летний житель приграничного армянского села Верин Кармирахпюр Мамикон Ходжоян оказался на азербайджанской стороне 28 января 2014 года. Пожилой человек страдал нарушением психики.
4 марта с.г. под патронатом сотрудников Международного Комитета Красного Креста была осуществлена передача Азербайджаном Армении 77-летнего гражданина РА Мамикона Ходжояна.
Сразу по возвращении из плена М.Ходжоян был доставлен в медицинского центр Иджевана, где в результате проведенных обследований выяснилось, что пожилой мужчина подвергался пыткам. На его теле были обнаружены многочисленные следы насилия (ссадины, синяки, переломы и другие повреждения), которые ему были причинены в период пребывания на территории Азербайджана.