Վատիկանում մշտական ցուցադրության է դրվել հայկական միջնադարյան խաչքար
Պաշտոնական այցով Սուրբ Աթոռում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախօրեին այցելել է Վատիկանյան թանգարաններ, որտեղ նրա մասնակցությամբ բացվել և մշտական ցուցադրության է դրվել հայկական միջնադրարյան խաչքար։ 1246թ. թվագրվող խաչքարը տեղադրվել է Վատիկանյան թանգարանների Ուրբանոս 8-րդ Պապի անվան ցուցասրահում` հանրահայտ Սիքստինյան կապելլայի հարևանությամբ։ Այս մասին հատնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Թանգարանային մասնաշենքի մուտքի մոտ ՀՀ Նախագահին դիմավորել են Վատիկանի նահանգապետ Կարդինալ Ջուզեպպե Բերտելլոն, Վատիկանյան թանգարանների տնօրեն պրոֆեսոր Անտոնիո Պաոլուչին և սեկցիաների ղեկավարները: ՀՀ Նախագահն ուղեկցվել է հայկական միջնադարյան խաչքարի մշտական ցուցադրության սրահ:
Խաչքարի բացմանը ելույթներ են ունեցել Կարդինալ Բերտելլոն և պրոֆ. Անտոնիո Պաոլուչին: Թանգարանի վիմագրական նմուշների պատասխանատու պրն. Ֆիլիպինին և Բոլոնիայի համալսարանի հայագիտության ամբիոնի վարիչ պրոֆ. Աննա Սիրինյանը ներկայացրել են խաչքարի պատմությունը, որից հետո ելույթ է ունեցել նաև Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանը: Բանախոսները նշել են, որ հայկական մշակույթի վառ օրինակ խաչքարը հայտնաբերվել է 17-րդ դարում Վատիկանում Ս.Պետրոսի հրապարակի շրջակայքում։
ՀՀ Նախագահը Վատիկանյան թանգարաններին նվիրել է հայ ժամանակակից քանդակագործ Կարեն Բաղդասարյանի քանդակը։

Армянский средневековый хачкар выставлен на экспозиции в Ватикане
Находящийся с официальным визитом в Ватикане президент Армении Серж Саргсян сегодня посетил Ватиканские музеи, где при его участии был открыт и выставлен на постоянную экспозицию средневековый армянский хачкар.
Как сообщает пресс-служба президента Армении, датируемый 1246-м годом хачкар выставлен в зале имени Папы Урбана VIII, по соседству с Сикстинской капеллой.
У входа в музей президента Армении встретили губернатор Ватикана кардинал Джузеппе Бертелло, директор Ватиканских музеев профессор Антонио Паолочи и руководители секций. Президента Армении провели в зал постоянной экспозиции средневековых армянских хачкаров.
На открытии хачкара с речами выступили кардинал Бертелло и профессор Антонио Паолочи. Ответственный за литографические образцы музея господин Филиппини и заведующая кафедрой арменоведения Болонского университета профессор Анна Сиринян представили историю хачкара, затем выступил Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Ватикане Микаел Минасян. Докладчики отметили, что этот яркий образец армянской культуры был обнаружен в 17-м веке в Ватикане в окрестностях площади Св. Петра.
Президент Армении подарил Ватиканским музеям работу современного армянского скульптора Карена Багдасаряна.