Կառավարության շենքի մոտ 400 առևտրականներ դժգոհում են օրենքից
Այսօր առավոտվանից ՀՀ կառավարության շենքի մոտ հավաքվել են ավելի քան 400 առևտրականներ, ովքեր բողոքում են այս տարվա հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնող «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքին:
Առևտրականների խոսքով՝ բացի ավելացած թղթաբանությունից, նոր օրենքի պատճառով իրենք սարսափելի հարկային դաշտում են հայտնվելու:
Նոր օրենքի շուրջ ծավալված դժգոհության պատճառն այն է, որ խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչները հաճախ ապրանքների վերաբերյալ փաստաթղթեր չեն տրամադրում փոքր ու միջին բիզնեսով զբաղվողներին, իսկ նոր օրենքի համաձայն՝ համապատասխան հարկային մարմիններ փաստաթուղթ չներկայացնելու դեպքում՝ առաջին անգամ ձեռնարկատերը կստանա նախազգուշացում, 2-րդ անգամ՝ կտուգանվի 20 հազար դրամի չափով, իսկ 3-րդ անգամ՝ շրջանառության հարկի 5 %-ի չափով:
Առևտրականները պահանջում են, որ խոշոր ձեռնարկատերերը բերվեն հարկային դաշտ:
Ցուցարաներին ընդառաջ եկած ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ասաց, որ պատրաստ է ընդունել 20 հոգու՝ իրենց պահանջը ներկայացնելու համար:

Представители малого и среднего бизнеса протестуют у здания правительства
Сегодня с утра у здания правительства Армении собрались более 400 торговцев, которые протестуют против вступающего в силу с 1 октября этого года закона РА «О налоге с оборота».
По словам участников акции протеста, помимо дополнительной бумажной волокиты, из-за этого закона они оказались в ужасных условиях в плане налогового поля.
Как отметили они, причина недовольства новым законом связана с тем, что представители крупного бизнеса часто не предоставляют документы относительно товаров тем, кто занимается малым и средним бизнесом. При этом, согласно новому закону, в случае непредставления в соответствующий налоговый орган документов, предприниматель в первый раз получает предупреждение, второй раз – штрафуется на 20 тысяч драмов, а в третий – в размере 5% от налога с оборота.
Торговцы требуют, чтобы крупные предприниматели были приведены в налоговое поле.
К участникам акции протеста вышел премьер-министр Армении Овик Абраамян. Он заявил, что готов принять делегацию в составе 20 человек, чтобы выслушать требования участников акции.