Առևտրականները սպառնում են գործադուլ անել. Հաջորդ ցույցը կանցկացվի հինգշաբթի
Կառավարության շենքի դիմաց այսօր հավաքված ցուցարարները որոշել են հաջորդ ցույցն անցկացնել հինգշաբթի օրը՝ Կառավարության առաջիկա նիստի ժամանակ:
Նրանք սպառնում են գործադուլ անել, եթե օրենքը հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնի:
Հիշեցնենք, որ այսօր առավոտվանից ՀՀ կառավարության շենքի մոտ հավաքված մոտ 400 առևտրական իրենց դժգոհությունն էին արտահայտում այս տարվա հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնող «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքի դեմ:
Առևտրականների խոսքով՝ բացի ավելացած թղթաբանությունից, նոր օրենքի պատճառով իրենք սարսափելի հարկային դաշտում են հայտնվելու:
Նոր օրենքի շուրջ ծավալված դժգոհության պատճառն այն է, որ խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչները հաճախ ապրանքների վերաբերյալ փաստաթղթեր չեն տրամադրում փոքր ու միջին բիզնեսով զբաղվողներին, իսկ նոր օրենքի համաձայն՝ համապատասխան հարկային մարմիններ փաստաթուղթ չներկայացնելու դեպքում՝ առաջին անգամ ձեռնարկատերը կստանա նախազգուշացում, 2-րդ անգամ՝ կտուգանվի 20 հազար դրամի չափով, իսկ 3-րդ անգամ՝ շրջանառության հարկի 5 %-ի չափով:

Traders intend to go on strike. Next protest on Thursday
The participants of the protest staged today outside the Armenian government decided to gather again on Thursday – during the regular weekly session of the government.
They intend to go on strike if the Law on Turnover Tax comes into force on October 1.
As was reported earlier, over 400 traders gathered outside the Armenian government today to protest the Law on Turnover Tax that will take effect on October 1, 2014.
Protesters said that in addition to resulting in additional red tape, the law will create terrible tax conditions.
The main reason for discontent with the law is that big businessmen often do not present any documents about goods to those who engage in small and medium-sized business. Under the new law, if a businessman fails to submit documents to the tax agency for the first time, he will receive a warning, the next time he will be fined 20,000 AMD, and then fined in the amount of 5% of the turnover tax.