Առևտրականները սպառնում են գործադուլ անել. Հաջորդ ցույցը կանցկացվի հինգշաբթի
Կառավարության շենքի դիմաց այսօր հավաքված ցուցարարները որոշել են հաջորդ ցույցն անցկացնել հինգշաբթի օրը՝ Կառավարության առաջիկա նիստի ժամանակ:
Նրանք սպառնում են գործադուլ անել, եթե օրենքը հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնի:
Հիշեցնենք, որ այսօր առավոտվանից ՀՀ կառավարության շենքի մոտ հավաքված մոտ 400 առևտրական իրենց դժգոհությունն էին արտահայտում այս տարվա հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնող «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքի դեմ:
Առևտրականների խոսքով՝ բացի ավելացած թղթաբանությունից, նոր օրենքի պատճառով իրենք սարսափելի հարկային դաշտում են հայտնվելու:
Նոր օրենքի շուրջ ծավալված դժգոհության պատճառն այն է, որ խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչները հաճախ ապրանքների վերաբերյալ փաստաթղթեր չեն տրամադրում փոքր ու միջին բիզնեսով զբաղվողներին, իսկ նոր օրենքի համաձայն՝ համապատասխան հարկային մարմիններ փաստաթուղթ չներկայացնելու դեպքում՝ առաջին անգամ ձեռնարկատերը կստանա նախազգուշացում, 2-րդ անգամ՝ կտուգանվի 20 հազար դրամի չափով, իսկ 3-րդ անգամ՝ շրջանառության հարկի 5 %-ի չափով:

Торговцы собираются объявить забастовку.Следующая акция протеста – в четвег
Участники акции протеста у здания правительства Армении решили провести следующий митинг в четверг – во время очередного заседания правительства Армении.
В случае вступления в силу с 1 октября этого года закона РА «О налоге с оборота» они угрожают объявить забастовку.
Напомним, сегодня перед зданием правительства Армении акцию протеста проводили более 400 торговцев, которые протестуют против вступающего в силу с 1 октября этого года закона РА «О налоге с оборота».
По словам участников акции протеста, помимо дополнительной бумажной волокиты, из-за этого закона они оказались в ужасных условиях в плане налогового поля.
Как отметили они, причина недовольства новым законом связана с тем, что представители крупного бизнеса часто не предоставляют документы относительно товаров тем, кто занимается малым и средним бизнесом. При этом, согласно новому закону, в случае непредставления в соответствующий налоговый орган документов, предприниматель в первый раз получает предупреждение, второй раз – штрафуется на 20 тысяч драмов, а в третий – в размере 5% от налога с оборота.