Տնտեսագետ. ՌԴ-ի 0.2 տնտեսական աճը ազդելու է նաև Հայաստանի վրա
Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսական աճը 2014-ին կազմելու է 0.2 տոկոս, որն ազդելու է նաև Հայաստանի տնտեսության վրա: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց տնտեսագետ, ԿԲ նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը:
Տնտեսագետը համոզված է, որ այս իրավիճակը ոչ միայն ազդելու է ՀՀ տնտեսության վրա, այլև՝ տնտեսական վիճակը վատթարանալու է:
Բանախոսը ներկայացրեց Ազգային վիճակագրական ծառայության 8 ամիսների տվյալները.
Նախորդ տարվա համեմատ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը աճել է 0,9%-ով, գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը՝ 4,9%-ով, շինարարության ծավալը՝ 0,4%-ով, առևտրի շրջանառությունը՝ 5,7%-ով.
«Գյուղատնտեսության մեջ չկա ապրանքների ծավալների հաշվարկի միասնական մոտեցում: Շատ անգամ հաշվում են բոլոր ծառերի ծաղիկները` չհետաքրքրվելով, թե այդ ծառը որքան բերք տվեց»:
«Հայաստանը տարին կամփոփի լավագույն դեպքում 2,5% տնտեսական աճով»,- հայտատարեց Բագրատ Ասատրյանը՝ հավելելով, որ նման աճի ցուցանիշը Հայաստանի համար բավարար չէ, քանի որ սոցիալական պայմանների բարելավում չի սպասվելու:

According to the IMF forecasts, Russia’s economic growth will be 0.2 percent in 2014, which is a bad indicator for a country like Russia, economist Bagrat Asatryan told reporters on Wednesday, adding that this will have an impact on Armenian economy.
“According to the National Statistical Service, Armenia recorded 4.1 percent economic growth in the first eight months of this year,” said the economist, noting that the economic indicators of the country are low.
He explained that the economic growth was ensured at the expense of trade (5.7 percent) and services (6.2 percent). Besides, Asatryan said, some businesses have come out of the shadow.