Վարչապետն ընդունել է ԱՊՀ երկրների հարկային ծառայությունների ղեկավարների
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է ԱՊՀ երկրների հարկային ծառայությունների ղեկավարների համակարգման խորհրդի 21-րդ նիստի մասնակիցներին: Այս մասին տեղեկացնում են կառավարությունից:
Ողջունելով հյուրերին կառավարությունում՝ Հովիկ Աբրահամյանը վստահություն է հայտնել, որ նրանց այցը Երևան նոր թափ կհաղորդի ԱՊՀ երկրների միջև այս բնագավառում համագործակցության զարգացմանը: Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը կարևորում է գործարար և ներդրումային դաշտի բարելավումը, այդ թվում` հարկային ոլորտի զարգացումը: «Այս համատեքստում Հայաստանի կառավարությունն առաջնային ուշադրություն է դարձնում հարկային և մաքսային ծառայությունների գործունեության բարելավմանը: Փոքր և միջին բիզնեսի համար մշակվել է հարկային քաղաքականության պարզեցման նոր ծրագիր, ներդրվել է հարկային հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային համակարգ, ստեղծվել է համապատասխան ենթակառուցվածք՝ հարկատուներին որակյալ ծառայություններ մատուցելու համար»,- ընդգծել է կառավարության ղեկավարը:
ԱՊՀ երկրների հարկային ծառայությունների ղեկավարները շնորհակալություն են հայտնել վարչապետին ընդունելության համար և մանրամասներ ներկայացրել նիստի ընթացքում քննարկվող հարցերի վերաբերյալ: Նրանք նշանակալի են համարել Հայաստանում հարկային ծառայության բնագավառի զարգացմանն ուղղված քայլերը և կարևորել փորձի փոխանակումը:
Զրուցակիցները նշել են, որ ունեն ընդհանուր նպատակներ և իրենց առջև ծառացած խնդիրները, ինչպիսիք են՝ հարկային բնագավառում կարգապահության բարձրացումը, հարկատուների համար վարչարարության կրճատումը, հնարավոր կլինի լուծել միայն համատեղ ջանքերով:
Հանդիպման մասնակիցները վստահություն են հայտնել, որ այդ նպատակները կիրականան նաև ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառման և փորձի փոխանակման միջոցով, իսկ նման միջոցառումները կնպաստեն փոխգործակցության ամրապնդմանն ու խորացմանը:

Премьер-министр Армении принял руководителей налоговых органов стран СНГ
Премьер-министр Армении Овик Абраамян сегодня принял участников 21-го заседания Координационного совета руководителей налоговых органов государств-участников СНГ. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Приветствуя гостей, Овик Абраамян выразил уверенность, что их визит в Ереван придаст новый стимул развитию сотрудничества между странами СНГ в этой сфере. Премьер-министр отметил, что правительство Армении придает важность улучшению деловой и инвестиционной среды, в том числе развитию налоговой сферы.
«В данном контексте правительство Армении уделяет первоочередное внимание улучшению деятельности налоговых и таможенных органов. Для малого и среднего бизнеса разработана новая программа упрощения налоговой политики, внедрена электронная система представления налоговых отчетов, создана соответствующая инфраструктура для оказания качественных услуг налогоплательщикам», - подчеркнул глава правительства.
Руководители налоговых органов стран-участниц СНГ выразили благодарность премьер-министру Армении за прием и представили детали обсужденных в ходе заседания вопросов. Они отметили, что Армения реализовала значительные шаги в направлении развития сферы налоговой службы, подчеркнув важность обмена опытом.
Собеседники отметили, что имеют общие цели и существующие проблемы – повышение дисциплины в налоговой сфере, сокращение администрирования для налогоплательщиков – можно решить только совместными усилиями.
Участники встречи выразили уверенность, что подобные мероприятия посодействуют укреплению и углублению взаимодействия и поставленные цели будут реализованы с использованием современных технологий и обмена опытом.