Նելլի Դուրյան. Անչափահաս իրավախախտների թիվը աճել է
Անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների թիվն աճել է: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց Ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության 3-րդ վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Նելլի Դուրյանը:
«Նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում գրանցվել է անչափահասների կողմից կատարված հանցագործության 241 դեպք` այս տարվա 243 դեպքի դիմաց: Գողության դեպքերը նվազել են, անցած տարվա գրանցված 131 դեպքի փոխարեն գրանցվել է 116 դեպք: Մարմնական վնասվածք հասցնելու դեպքերը նախորդ տարվա համեմատ աճել են 11 դեպքով, ինչպես նաև այս տարի գրանցվել է ավազակային հարձակում կատարելու 2 դեպք, նախորդ տարվա 1 դեպքի դիմաց»,- ասաց նա:
Ն. Դուրյանը նշեց, որ մեզ մոտ անչափահաս դատապարտյալների թիվը քիչ է` 11 հոգի, քանի որ մնացած իրավախախտ անչափահասները իրենց պատիժը կրում են Արդարադատության նախարարության համապատասխան բաժնի կամ ոստիկանության հսկողության տակ:
Ներկայացնելով ընտանեկան բռնությունների վերաբերյալ վիճակագրությունը՝ Ն. Դուրյանը ասաց, որ Ոստիկանությունը նախագիծ է մշակում դրա վերաբերյալ, որը շուտով կներկայացվի Կառավարությանը:
«2013 թ. ընթացքում արձանագրվել է կանանց նկատմամբ իրականացված բռնության 2 054 դեպք, որից 580-ը ընտանեկան բռնության դեպք է, իսկ անչափահասների նկատմամբ արձանագրված 245 բռնության դեպքից 21-ը ընտանեկան բռնության դեպք է»,- ասաց նա:
2014 թ. 8 ամիսների ընթացքում, շարունակեց խոսքը Ն. Դուրյանը, կանանց նկատմամբ արձանագրվել է բռնության 1 501 դեպք, որից 374-ը ընտանեկան բռնության դեպք է, իսկ անչափահասների նկատմամբ արձանագրվել է 138 բռնության դեպք, որից 7-ը՝ ընտանեկան բռնության դեպք է եղե:

The number of juvenile offences has grown in Armenia, Head of the 3rd Unit of the Main Criminal Investigation Department of Armenian Police, Colonel Nelly Duryan told reporters today.
“243 juvenile offences were recorded this year as compared to 241 in the same period of last year. The number of thefts declined – 116 against 131 thefts last year. The number of injury infliction cases increased by 11 compared to last year. 2 robberies were committed by minors in 2014 – only one robbery was recorded last year,” she said.
In her words, the number of minors serving a prison term is small in our country – 11, while the remaining juvenile offenders are under the supervision of the police or Justice Ministry.
Presenting data on domestic violence, Nelly Duryan said the police are developing a draft document to be submitted to the government soon.
In eight months of 2014, there were 1,501 violent acts against women, including 374 cases of domestic violence. 138 violent acts were committed against minors, including 7 cases of domestic violence.