Հայաստանը Փերինչեքի գործով հանդես կգա որպես երրորդ կողմ
Հայաստանի Հանրապետությունը Դուղու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի (Perinçek v. Switzerland, App. no. 27510/08) գործով ներգրավվում է, որպես երրորդ կողմ: Այս մասին հաղորդում է Գլխավոր դատախազության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Փերինչեքի գործով որպես երրորդ կողմ ներգրավվելու խնդրանքով, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը ՄԻԵԴ էր դիմել 20.08.2014թ-ին: ՄԻԵԴ-ի Մեծ պալատն այսօր հաստատել է Հայաստանի մասնակցության հնարավորությունը: Նիստը նախատեսված է 2015թ հունվարի 28-ին: Մինչ այդ` հայկական կողմը գործի վերաբերյալ իր դիրքորոշումը ՄԻԵԴ-ի Մեծ պալատին կներկայացնի գրավոր, իսկ հունվարի 28-ի նիտում, նաև բանավոր հանդես գալու հնարավորություն կունենա:

Армения привлечена в качестве третьей стороны по делу Перинчека
Республика Армения в качестве третьей стороны будет привлечена к делу «Догу Перинчек против Швейцарии» (Perinçek v. Switzerland, App. no. 27510/08), которое находится в производстве Европейского суда по правам человека.
Как сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры Армении, уполномоченный представитель правительства Армении в Европейском суде по правам человека, генеральный прокурор Геворк Костанян 20 августа обратился к суду с просьбой привлечь Армению в качестве третьей стороны.
Большая палата ЕСПЧ 26 сентября утвердила возможность участия Армении. Заседание запланировано на 28 января 2015 года. До этого армянская сторона письменно представит в Большую палату ЕСПЧ свою позицию по делу, а на заседании 28 января получит возможность выступить устно. В качестве третьей стороны к делу «Перинчек против Швейцарии» привлечена также Турция