Պենտագոնը ցամաքային գործողություն է իրականացնելու Իրաքում և Սիրիայում
ԱՄՆ-ի Պենտագոնի ներկայացուցիչ Մարտին Դեմպսին հայտարարել է, որ օդային հարվածները բավարար չեն ջիհադականներին հաղթելու համար:
Rosbalt.ru-ի փոխանցմամբ՝ Դեմպսին նշել է, որ պետք է ընդունել քաղաքական որոշում ու ցամաքային գործողություն սկսել Իրաքում և Սիրիայում:
Նրա խոսքով, Սիրիայում ջիհադականների դեմ պայքարելու են չափավոր ընդդիմության ներկայացուցիչները:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ը և նրա մի քանի արաբական դաշնակիցները՝ Քաթարը, Բահրեյնը, Հորդանանը, Սաուդյան Արաբիան և Արաբական Միացյալ Էմիրությունները սկսել են Սիրիայի տարածքում գտնվող «Իսլամական պետության» հենակետերի ոչնչացումը՝ օդային հարվածների օգնությամբ:
Պենտագոնի ներկայացուցիչ, փոխծովակալ Ջոն Քիրբին հայտարարել է, որ Սիրիայի տարածքում իսլամականներին հարվածներ են հասցվում կործանիչների և Tomahawk հրթիռների միջոցով: ԱՄՆ-ը ինքնիշխան երկրի՝ Սիրիայի տարածքին հարվածելու համար չի ստացել ոչ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի, ոչ էլ սիրիական իշխանությունների համաձայնությունը:
Սիրիայում և Իրաքում ջիհադականների թիվը կազմում է 20.000-30.000: Ջիհադականների թվի աճը կապված է խալիֆայության հռչակումից հետո նոր անդամներ ընգրկելու ակտիվ քաղաքականության հետ:Մինչ այդ, ԱՄՆ-ը կարծում էր, որ ջիհադականների թիվը հասնում է 10.000-ի:
Սիրիայում խմբավորումը վերահսկում է 8 գազային և նավթային հանքեր՝ Ռաքքա և Դեյր-էզ-Զորի շրջաններում: ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հետախուզական վարչության տվյալներով, Իրաքում «Իսլամական պետության» մարտիկների թիվը 3 անգամ գերազանցում է նախորդ տվյալները:

US says IS damaged by coalition air strikes in Syria
The US armed forces chief says Islamic State (IS) militants are being damaged by air strikes in Syria but air power alone is not enough to defeat them, the BBC reported.
Gen Martin Dempsey said a political solution and a ground campaign would both be needed in Iraq and Syria.
Gen Dempsey said that up to 15,000 fighters - to be drawn from Syria's moderate opposition - would be needed for a ground force in Syria.
On Friday, the UK agreed to join US-led air strikes on IS in Iraq.
French fighter jets are already taking part in strikes in Iraq and Belgium and Denmark are also sending planes.
Speaking at the Pentagon, Gen Dempsey said this week's strikes in Syria had disrupted IS's command, control and logistics capabilities.
He said it would take more than air power to recapture lost territory in Syria and neighbouring Iraq but a ground force did not need to involve US troops.
"In fact, ideally for the kind of issues we are confronting there, the only truly effective force that will actually be able to reject Isil (IS) from within its own population is a force comprised of Iraqis and Kurds and moderate Syrian opposition," he said.