Ինչի՞ մասին է երազում Քեթրինի Միհրանը
Քաղաքական շրջանակներում դարձյալ ակտուալ է դարձել ԱԱԾ պետի համար մղվող պայքարը: ԱԱԾ-ն շուրջ 10 տարի ղեկավարող Գորիկ Հակոբյանի պաշտոնավորումը կասկածի տակ դրվեց 2009 թ., բայց 2011թ. փետրվարի 17-ին նրա պաշտոնավարման ժամկետը երկարաձգվեց մինչև 2016 թ. փետրվարի 16-ը: Եվ չնայած դրան՝ Գորիկ Հակոբյանը գրեթե ամեն օր ցանկություն է հայտնում հեռանալու մասին, և դա հայտնի է շատերին: Այս մասին գրել է «Չորրորդ իշխանությունը»:
«ԱԱԾ պետի պաշտոնի մասին է երազում ԴԱՀԿ պետ Միհրան Պողոսյանը՝ Քեթրինի Միհրանը, որի երկու քեռիներն էլ առնչություն ունեն համակարգի հետ: Սակայն քեռիների գործոնը չէ, որ երազանքի առիթ է դարձել Պողոսյանի համար»,- նշել է թերթը:

What JACES head dreams about?
‘Chorrord Ishkhanutyun’ writes that the struggle for the post of director of Armenia’s National Security Service (NSS) has begun again.
The term of office of Gorik Hakobyan who had led NSS for ten years was called into question in 2009, but by a presidential decree of February 17, 2011 his term was extended until February 16, 2016. Despite this fact, Gorik Hakobyan speaks about resignation almost every day, and many know this.
“The head of the Judicial Acts Compulsory Enforcement Service (JACES) Mihran Poghosyan - whose two uncles are related to that system - dreams about the post of NSS director. But it is not only this circumstance that explains Poghosyan’s dream… “, the paper says.