Նախագահը մասնակցել է ծագումով հայ, լեհ նկարչի ցուցահանդեսի բացմանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր տիկին Ռիտա Սարգսյանի և նրա հրավերով աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Լեհաստանի Հանրապետության առաջին տիկին Աննա Կոմորովսկայի, երկու երկրների մշակույթի և արվեստի գործիչների հետ Հայաստանի ազգային պատկերասրահում ներկա է գտնվել ծագումով հայ, լեհ նկարիչ Թեոդոր Աքսենտովիչի աշխատանքների ցուցահանդեսի բացմանը: Այս մասին տեղեկանում ենք Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Ցուցահանդես են այցելել նաև Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին, օտարերկրյա մի շարք այլ դեսպաններ, Սոպոտի քաղաքապետ Յացեկ Կորնովսկին և Սոպոտի պետական պատկերասրահի տնօրեն Զբիգնև Բուսկը: Հայաստանի և Լեհաստանի նախագահների բարձր հովանու ներքո անցկացվող ցուցահանդեսում ներկայացվել են նկարչի շուրջ 53 կտավներ ու գրաֆիկական աշխատանքներ:
Փոխադարձ համատեղ ցուցահանդեսներ կազմակերպելու երկու երկրների նախագահների նախաձեռնության շրջանակներում ս.թ. հունիսին Սոպոտի արվեստի պետական պատկերասրահում, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի հետ համագործակցությամբ տեղի է ունեցել «Հովհաննես Այվազովսկի. ժամանակ և հավերժություն» խորագրով աշխարհահռչակ հայ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու և Թեոդոր Աքսենտովիչի «Լեհահայ Թեոդոր Աքսենտովիչը» խորագրով ցուցահանդեսների վերնիսաժը:

Президент Армении присутствовал на выставке работ Теодора Аксентовича
Президент Армении Серж Саргсян с супругой Ритой Саргсян в Национальной картинной галерее присутствовал на открытии выставки работ польского художника армянского происхождения Теодора Аксентовича. На открытии выставки присутствовала также первая леди Польши Анна Коморовская, которая находится в Армении по приглашению СЕ.Саргсяна и Р.Саргсян.
Выставку посетили также посол Польши в Армении Здислав Рачински, послы иностранных государств, мэр Сопота Яцек Корновски и директор Государственной картинной галереи Сопота Збигнев Буск. На выставке, которая проходит под патронатом президентов Армении и Польши, представлены около 53 работ художника.
В июне в Государственной картинной галерее Сопота состоялась выставка работа всемирно известного армянского мариниста Ованнеса Айвазовского «Ованнес Айвазовский: время и вечность» и Теодора Аксентовича «Польский армянин Теодор Аксентович».